אני מעוניין לתרום  |  כך התחלנו את המדרש התימני  |  הגאון הרב ששון גריידי זצ"ל  |  אדיר ושדי וישב בתימנית  |  חומר מארכיון המדינה  |  donationforyemanit  |  ראש השנה וכיפור  |  ת"ת מבשר טוב  |  ילדי תימן  |  מדור פרשת השבוע  |  פרשת השבוע  |  ס ר ט י - ו י ד א ו  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
  


יפוצו מעינותך חוצה
FacebookTwitter

      פרשת יתרו עד
דף הבית >> פרשת השבוע >> הרב ברוך רוזנבלום על פרשת השבוע >> ספר שמות הרב רוזנבלום >> הרב ברוך רוזנבלום יתרו >> פרשת יתרו עד

בס"ד
פרשת יתרו – הרב ברוך רוזנבלום שנת תשע"ד.
 
פרשת השבוע שנקרא בע"ה בשבת זו פרשת יתרו שנת תשע"ד.
הפרשה עוסקת בקבלת התורה.
ויִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן חֹתֵן מֹשֶׁה אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה אֱלֹהִים לְמֹשֶׁה וּלְיִשְׂרָאֵל עַמּוֹ כִּי הוֹצִיא ה' אֶת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם.
כותב רש"יוישמע יתרו. מה שמועה שמע ובא, קריעת ים סוף ומלחמת עמלק.
רבותינו מעירים הערה בתחילת הפרשה– למה התורה מזכירה שיתרו היה כהן מדין? לא נוהגים להזכיר לגר עוונות ראשונים... אדם שהוא גר,כתינוק שנולד – אז למה צריך להזכיר לו שהוא היה כהן במדין?
וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן חֹתֵן מֹשֶׁה אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה אֱלֹהִים לְמֹשֶׁה וּלְיִשְׂרָאֵל – למה אתה צריך להגיד לנו שהוא כהן במדין, איזה תועלת יש במידע הזה?
זה השאלה שרבותינו שואלים... וראיתי בספר שארית יעקב ובעוד כמה ספרים, שכולם עונים את אותה תשובה:
אומרת הגמרא {מסכת יבמות כד, ב} - ת''ר אין מקבלין גרים לימות המשיח כיוצא בו לא קבלו גרים לא בימי דוד ולא בימי שלמה.
בימי דוד ובימי שלמה לא מקבלים גרים, מה הסיבה?
אומרים רבותינו, משום שבימי דוד הרבה התגיירו מהפחד שפחדו מעם ישראל... דוד ערך מלחמות ונצח בהם, וכמו שכתוב במגילת אסתר {ח, יז}"...וְרַבִּים מֵעַמֵּי הָאָרֶץ מִתְיַהֲדִים כִּי נָפַל פַּחַד הַיְּהוּדִים עֲלֵיהֶם.
אז זה לא בגלל שהם התייהדו,כיון שכבר הגיעו להכרה שהקב"ה ברא את העולם ועם ישראל הוא העם הנבחר וארץ ישראל היא הארץ המובטחת, מה הם עשו?
דבר אחד, הם פחדו מהיהודים... ראו את הכוח שיש ליהודים, אז פחדו מהם ולכן התגיירו, זה בימי דוד.

וַתִּשְׁקֹט הָאָרֶץ אַרְבָּעִים שָׁנָה– בימי שלמה לא היו מלחמות, הזמן היפה ביותר שהיה לעם ישראל, אז לכן אנשים באו להתגייר... משום שעם ישראל היה במצב הכי טוב שלו, היה ברום המעלה, כולם באו לראות מה זה עם ישראל, כולם עלו לבית המקדש להתפלל, אז עם ישראל היה במצב הכי מרומם שהיה לו מעודו.
חז"ל אומרים במדרש, שבתקופתו של שלמה המלך הייתה הלבנה בשלמות, ולכן לא מקבלים גרים בימי שלמה כיון שזה לא מוכח שאלו גרי צדק, שבאמת באו מתוך אמונה בהקב"ה.
הם התגיירו, כיון שהם רצו בשפה שלנו, 'סל קליטה' – ברוך ה' עם ישראל במצב טוב, אפשר לקבל אוטו, מוצרי חשמל וכו' – לכן לא מקבלים גרים בימי שלמה.
נשאלת השאלה - אם ככה, איך יכל להיות ששלמה המלך גייר את בת פרעה? הרי הוא נישא לבת פרעה, אם לא מקבלים גרים בימי שלמה, אז למה הוא קיבל את בת פרעה, ולא רק, אלא, הוא התחתן איתה בסוף?

התשובה פשוטה – מה שלא מקבלים גרים בימי שלמה, מדובר על אלה שרוצים הטבות, אבל אחד שהמעמד שלו טוב... ברוך ה' המעמד הכלכלי שלו טוב, הוא לא ייגש לקבל את ההטבות... הוא משׂתכר בכסף רב...
אם הוא לא צריך את זה, אז ממילא הגירות שלו היא גיור אמת...
בת פרעה אין לה בעיה כלכלית, היא התגיירה כי רצתה להתגייר, היא לא צריכה את כל ההטבות – לכן קיבלה שלמה.

אומרת התורה- וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן... דע לך, יתרו היה במצב כלכלי טוב, הוא לא בא להידבק בעם ישראל, כיון ששמע שלעם ישראל יש, כל אחד תשעים חמורים לובים... ושהקב"ה נתן להם ביזת מצרים ועוד ביזת הים ועָם ישראל מלא בכסף...
הוא היה כהן מדין, ולכמרים שם לא חסר כסף,  יש להם הכל בשפע, אז זאת הייתה גירות אמת ולכן התורה אומרת שהיה כהן מדין.
הייתי פעם בשבע ברכות... אז היה שם איזה בדחן שסיפר:
היה איזה כומר אחד, שרצה לנסוע לשבועיים חופש... אבל הוא לא רצה לסגור את העסק..."חבל זה מכניס כל יום ראשון, כמה אלפי יורו..."
בקיצור, הוא אמר, שאם הוא יכניס פה כומר אחר, הוא יגנוב לו את כל"הלקוחות"... הפתרון הכי טוב"אני יביא את הרב של היהודים"...
הביא את הרב, והתחיל להסביר לו איך העסק עובד – תקשיב, כל יום ראשון באים להתפלל פה... הם מתוודעים על כל החטאים שעשו... ואני גובֶה כסף...
כמה זה על כל עבירה?
אני ייתן לך תעריפון עבירות... ואם לא תמצא את העבירה שם, תתקשר אליי, אני יגיד לך... לפעמים יש"יצירות חדשות" של מופיעות בתעריפון J
הכומר נותן לו את המפתחות של החדר... הוא טס לחופשה... הרב ניכנס לחדר יום ראשון... על הבוקר, שמונה וחצי, הנה מגיע פציינט ראשון...
כן.. מה יש לך לספר?
תראה... יום שישי רח"ל, ראיתי אישה ברחוב... שמתי את היד על הארנק... וסחבתי לה אותו, בלי שתרגיש...לא נעים, סחבתי לה מכה-מכה... אני באמת מרגיש לא נעים...אני מוכן לתרום, אם תכפר לי העוון הזה... כמה זה עולה???
הרב מסתכל בתעריפון..."גניבת ארנק=500 יורו"
טוב... אין לי ברירה... קח!
שואל אותו הרב – תגיד... אתה רגיל לגנוב??? זה דבר שקורה לך כל פעם... או שזה חד פעמי??? J
אף אחד לא שומע...כן... כל שבוע זה קורה לפחות פעמיים... K... יום שישי היתה מכה-מכה... אבל לא תמיד...
אמר לו הרב – תשמע, אני מוכן לעשות איתך עסקה... במקום שתשלם 100 על גניבה קטנה, ו-500 על גניבה גדולה...אני אמכור לך כרטיסיה, עם עשרים ניקובים... כל פעם שתגנוב, תעשה חור.... במקום לשלם לי 3000 יורו... אני יעשה לך הנחה 1500 יורו...
נשמע רעיון מצוין!
סופר 1500 יורו, ונותן לרב...
אחר כך, נכנס עוד פציינט... כן...
תשמע, עשיתי ככה וככה...
מה אתה אומר?! זה חתיכת עבירה חביבי... זה מינימום 1500 יורו! תגיד... זה קורה לך הרבה?
פעם בחודש לפחות...
תראה יש לנו עכשיו משהו חדש... כרטיסיה עם עשרים ניקובים... במקום לשלם 3000 יורו... עכשיו במבצע 1500 יורו... עושה עבירה- מנקב...
יאאלה תביא...
וככה עם כל"לקוח"...
אחרי שבועיים חוזר הכומר... מחפש לכסות את ההוצאות של החופשה... מתיישב על הכיסא... אף פציינט לא ניכנס!
נכנס לכנסיה... הוא קולט את הגנב..."מה איתך? הרי אתה גנב... מה קרה לא באת היום להתוודות?!"
אדוני, אני מסודר לשנה הקרובה! היהודי מכר לי כרטיסיה... אני לא מפסיק לנקב!
אמר הכומר לעצמו – לא רציתי להכניס כומר, כי חשבתי שיקח לי את המשרה... בא היהודי וגנב לי את העבירות לחמש שנים קדימה! J
בקיצור ויִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן חֹתֵן מֹשֶׁה – יתרו בא להתגייר לשם שמים... הוא לא חיפש את כל הכסף שיש לעם ישראל... לא חסר לו כסף, יש לו בשפע... אז הגירות היתה גירות אמת, ולכן אומרת התורה, שהוא היה כֹהֵן מִדְיָן.

בא הספר לב העברי - היות והוא בא להתגייר, בא משה רבינו ומספר לו  אֵת כָּל הַתְּלָאָה אֲשֶׁר מְצָאָתַם בַּדֶּרֶךְ וַיַּצִּלֵם ה'... למה?
כי הגמרא אומרת)מסכת יבמות מז, א ) – גר שבא להתגייר אומרים לו  מה ראית שבאת להתגייר אי אתה יודע שישראל בזמן הזה דוויים דחופים סחופים ומטורפין ויסורין באין עליהם שלא יחשוב שהמצב של עם ישראל תמיד מזהיר- יש עליות ומורדות,פעמים שנמצאים ברום המעלה, ולפעמים בתחתית המעלה, שלא יחשוב שהוא בא להתגייר,  כיוון שכאן המקום הכי טוב בעולם... לא...יש צרות... יש ייסורים.
וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ – מה שמועה שמע ובא? קריאת ים סוף ומלחמת עמלק...אז מה הוא שמע?
עם ישראל 'הולך לו' - הקב"ה בקע להם את הים, נלחמו כנגד עמלק – כל העמלקים נפלו... עוד הוא יחשוב שזה המצב המקסימלי של עם ישראל...
אומרים  לו-  לא, תדע לך אֵת כָּל הַתְּלָאָה אֲשֶׁר מְצָאָתַם בַּדֶּרֶךְ – עם ישראל עברו תלאות, ב"ה עד שהגיעו לכאן לקח להם זמן, גם זה חלק של הגירות.
אומר הספר ראש דוד, לרבינו  החיד"א, הוא מביא בשם זקנו –  כתוב וישמע יתרו. מה שמועה שמע ובא, קריעת ים סוף ומלחמת עמלק.  
יתרו כבר רצה לבוא קודם,אבל הוא חשש שמא לא יקבלו אותו... למה לא יקבלו אותו?
כי עבד עבודה זרה...
כששמע קריעת ים סוף ומלחמת עמלק מיד בא, למה?
שהוא שמע שבקריעת ים סוף הגיעו גם 'הערב רב', שהם כולם עובדי עבודה זרה והקב"ה בקע להם את הים ונתן להם לעבור...הוא אמר"אם הקב"ה קיבל את 'הערב רב',גם אני יכל לעבור".
מי אמר שיקבלו גרים?
כששמע מלחמת עמלק הוא בא, למה?
כי הגמרא במסכת סנהדרין אומרת - אברהם יצחק ויעקב לא רצו לגייר את תימנע...
אמרה תמנע - אם לא מגיירים אותי, אלך ואדבק בצד השני של אברהם אבינו- הלכה ונדבקה באליפז...התחתנה איתו ויצא מהנישואין האלה עמלק.
אומרים חז"ל - שלא כדין עשו האבות הקדושים, שלא קיבלו את תימנע – יצא מזה עמלק.
אמר יתרו - אני לא יודע אם יגיירו אותי, אבל אם אתה רואה שהקב"ה נתן ל'ערב רב' לצאת החוצה, למרות שעבדו עבודה זרה... ועם ישראל רואה שעמלק בא להילחם כנגדם, זה יהיה להם מסר שהם צריכים לקבל גרים.

אומר החיד"א וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ – מה שמועה שמע ובא? קריאת ים סוף ומלחמת עמלק... אז הוא אמר"אפשר לבוא להתגייר".
כדי להתקדם לנושא שאנו רוצים לעסוק בו, צריכים להקדים כמה הקדמות:

חז"ל אומרים במדרש)תנחומא פרשת ויגש אות ז')וַיֶּאְסֹר יוֹסֵף מֶרְכַּבְתּוֹ. אָמַר רַבִּי יוּדָן בְּשֵׁם רַבִּי אִיבוֹ, שְׁנֵי בְנֵי אָדָם רָאוּ כָּבוֹד גָּדוֹל מַה שֶּׁלֹּא רָאָה בְרִיָּה בָּעוֹלָם, וְאֵלּוּ הֵן, יִתְרוֹ וְיַעֲקֹב. יִתְרוֹ כְּשֶׁבָּא אֵצֶל מֹשֶׁה, כְּתִיב בּוֹ, וַיֵּצֵא מֹשֶׁה לִקְרַאת חֹתְנוֹ)שמות יח, ז). מִי הָיָה רוֹאֶה מֹשֶׁה יוֹצֵא וְאֵינוֹ יוֹצֵא. שָׂרֵי אֲלָפִים וְשָׂרֵי מֵאוֹת יוֹצְאִין וְאֵינוֹ יוֹצֵא. שִׁבְעִים זְקֵנִים וְלֹא הָיָה יוֹצֵא. אַהֲרֹן כֹּהֵן גָּדוֹל יוֹצֵא וְלֹא הָיָה יוֹצֵא. הִתְחִילוּ כָּל יִשְׂרָאֵל יוֹצְאִין לִקְרַאת יִתְרוֹ. וְאַף יַעֲקֹב כְּשֶׁבָּא אֵצֶל יוֹסֵף מַה כְּתִיב בּוֹ, וַיֶּאְסֹר יוֹסֵף מֶרְכַּבְתּוֹ וַיַּעַל. מִי הָיָה רוֹאֶה לְיוֹסֵף יוֹצֵא וְלֹא הָיָה יוֹצֵא לִקְרַאת אָבִיו. עַבְדֵי פַרְעֹה וְזִקְנֵי בֵיתוֹ יוֹצְאִין וְלֹא הָיָה יוֹצֵא. זִקְנֵי אֶרֶץ מִצְרַיִם יוֹצְאִין וְלֹא הָיָה יוֹצֵא. לְקַיֵּם מַה שֶּׁנֶּאֱמַר: כָּבוֹד חֲכָמִים יִנְחָלוּ)משלי ג, לה). אָמַר הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא, בָּעוֹלָם הַזֶּה חָלַקְתִּי כָּבוֹד לַזְּקֵנִים. וְלֶעָתִיד לָבֹא, נֶגֶד זְקֵנָיו כָּבוֹד)ישעיה כד, כג).
יתרו שולח שליח, יש הרבה דעות איך הוא הודיע את זה למשה רבינו, כי לכאורה א"א היה להיכנס למחנה ישראל כיון שהיה מוקף בענני כבוד...בקיצור הוא שולח שליח למשה רבינו  אֲנִי חֹתֶנְךָ יִתְרוֹ בָּא אֵלֶיךָ.
משה רבינו לא ידע אם לצאת לקראתו או לא, אז הוא הודיע שהוא בא, אז מה? רוצה לבוא שיבוא  ידפוק בדלת ויכנס, אֲנִי חֹתֶנְךָ יִתְרוֹ בָּא אֵלֶיךָ וְאִשְׁתְּךָ וּשְׁנֵי בָנֶיהָ עִמָּהּ  – בשביל מה אתה מודיע לי שאתה בא?! אם אתה מודיע לי שאתה בא, מה אתה אומר בזה? אתה מזמין קבלת פנים.
אתה מודיע למישהו שאתה בא, למה?
כי אתה רוצה לאכול צהריים J.
אֲנִי חֹתֶנְךָ יִתְרוֹ בָּא אֵלֶיךָ – תתכונן.
היה איזה אדם אחד שעשה חנוכת הבית. בקיצור הוא הזמין את כל החברים שלו, שאל אותו אחד החברים איך אני מגיע אליך? הסביר לו אותו בעל הבית – 'אתה נוסע עד סוף הכביש, תראה שם בתים חדשים בבנייה, בסוף הרחוב אתה תראה  הבית הימיני ביותר,שם אני גר. איך שאתה נכנס יש דלת זכוכית תן בעיטה אתה בפנים, אחרי זה יש דלת מעץ תן בעיטה אתה ניכנס, אחרי זה תעלה קומה אחת תיתן מכה עם הרגל חלש, אני אפתח לך את הדלת'. שואל אותו החבר בטלפון, תגיד, בשביל מה כל הזמן בעיטות? אומר לו כי בטח היד שלך תהיה תפוסה עם מתנה לא?!
ככה יתרו, שולח בן-אדם ומודיע למשה אֲנִי חֹתֶנְךָ יִתְרוֹ בָּא אֵלֶיךָ וְאִשְׁתְּךָ וּשְׁנֵי בָנֶיהָ עִמָּהּ  – אם אתה לא יוצא  בשבילי, צא בשביל אשתך, אם לא בשביל אשתך צא בשביל שני בניך – קבלת פנים.
אומרים חז"ל משה לא ידע אם לצאת או לא, הוא שאל את הקב"ה לצאת? אמר לו צא.
אֲנִי הוּא שֶׁקֵּרַבְתִּי לְיִתְרוֹ וְלֹא רִחַקְתִּיו, אָדָם זֶה שֶׁבָּא אֶצְלִי לֹא בָּא אֶלָּא לְשֵׁם שָׁמַיִם, וְלֹא בָּא אֶלָּא לְהִתְגַּיֵּר, אַף אַתָּה קָרְבֵהוּ אַל תַּרְחִיקֵהוּ, מִיָּד)שמות יח, ז): וַיֵּצֵא משֶׁה לִקְרַאת חֹתְנוֹ. אָמְרוּ, יָצָא משֶׁה יָצָא אַהֲרֹן נָדָב וַאֲבִיהוּא, וְשִׁבְעִים מִזִּקְנֵי יִשְׂרָאֵל.{שמות רבה, פרשה כז, ב}
מיליונים של יהודים יוצאים לקבל את פניו של יתרו, כבוד מלכים שלא זכה אדם מעולם.

אומרים חז"ל)ילקוט שמעוני) מה שילם לו הקב"ה על המעשה הזה?

כתוב בזוהר הקדוש שהפרשה של קבלת התורה נקראת על שמו של יתרו, כיון שיתרו שמע על קריעת ים סוף ומלחמת עמלק אז הוא בא – מה שמועה שמע ובא? קריאת ים סוף ומלחמת עמלק.
מה הקשר בניהם?
הוא שמע קריעת ים סוף – כולם שמעו – {טו, יד} שָֽׁמְעוּ עַמִּים יִרְגָּזוּן חִיל אָחַז יֹשְׁבֵי פְּלָֽשֶׁת)טו) אָז נִבְהֲלוּ אַלּוּפֵי אֱדוֹם אֵילֵי מוֹאָב יֹֽאחֲזֵמוֹ רָעַד נָמֹגוּ כֹּל יֹשְׁבֵי כְנָֽעַן...
ארבעים שנה אחרי קריעת ים סוף, אומרת רחב למרגלים של יהושע – תדע לך שכולם רועדים מקריעת ים סוף... אין לנו טעם בשום דבר, אין חשק לכלום בגלל מה שעשה הקב"ה בים סוף.
יתרו שמע קריעת ים סוף כמו כולם, אבל הוא שמע עוד דבר – הוא שמע שעמלק בא להילחם כנגד ישראל, הוא שאל את עצמו, איך יכל להיות?!  כזה נס שכל העולם רואה, בא עמלק להילחם?! זה נגד ההיגיון... מה התשובה?
אמרו עמלק, אנחנו יודעים שנמות, אין סיכוי שנשרוד, אלא למה אנחנו עושים את זה?
כדי 'לצנן את האמבטיה'... כולם מפחדים, אנחנו נלחמים –נראה להם שאנחנו לא מפחדים!

אמר יתרו - אם אחרי דבר כזה, של קריעת ים סוף, יש עוד בן אדם שבא 'לקרר את האמבטיה',אני עושה בדיוק להיפך, מה אני עושה?
אני הולך 'לחמם את האמבטיה'!
איך הוא עשה?
אומרים חז"ל - יתרו היה המומחה מספר אחד בעבודה זרה בעולם... בשפה של היום –האפיפיור. כולם שאלו אותו איך עובדים את העבודה זרה הזאת.. ואת זאת {יח, יא} עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי גָדוֹל ה' מִכָּל הָאֱלֹהִים... אין אלוהָ אחד שהוא לא עבד אותו.
תארו לכם האפיפיור עומד מול כל האומה שלו... נעמד מול כולם... מוריד את הכיפה הלבנה שלו ואומר – דעו לכם, כל מה שעבדתי עד היום... הכל בלוף! הכל שקר וכזב! ממחר קוראים לי 'אברהם בן אברהם'... מחר אני נוסע לירושלים, למקווה של הבד"צ לטבול, והולך להתגייר! ותלכו כולכם לעזאזל!!!"
תארו לכם, איזה קידוש שם שמים היה בעולם, מהדבר הזה!!!

אומר הזוהר - שילם לו הקב"ה... שפרשת קבלת התורה נקראת על שמו!
מתוך כל הפרשיות שקרויות על שם אנשים...מתוכם שתי גוים - האחד זה יתרו והשני זה בלק.

שואל הזוהר- מה בלק זכה שפרשה תקרא על שמו?
כיון שממנו יצאה רוּת המּואביה... היות מרוּת יצא דוד המלך,אז הוא קיבל פרשה על שמו.

יתרו בקידוש השם, 'בחימום האמבטיה' שעשה, הוא זכה שפרשת קבלת התורה נקראת על שמו.
רבותי, יתרו עשה קידוש ה' שאין כמוהו... כל עם ישראל יצא לקראתו... זכה שהפרשה נקראת על שמו... אבל תראו...  חז"ל שואלים מה שילם לו הקב"ה?

אומרים חז"ל – אמר לו הקב"ה, אני בוחן כליות ולב, אתה באת להקביל פניו של אותו צדיק... אל יהיו בתי המדרשות בטלים מזרעך לעולם, שנאמר {במדבר כד, כא}אֵיתָן מוֹשָׁבֶךָ וְשִׂים בַּסֶּלַע קִנֶּךָ.
מקבל יתרו הבטחה שילדיו ימלאו את בתי הכנסיות ובתי המדרשות... חוץ מההבטחה שהקב"ה נתן לו, שהוא ברח מלתת עצות לפרעה... אמר לו הקב"ה מהילדים שלך ישבו בלשכת הגזית)מסכת סוטה).

כולנו יודעים, שאחד הילדים שלו זה פנחס בן אלעזר, שהיו השבטים מבזים אותו -  אתה הולך והורג את זמרי בן סלוא?!
הסבא שלך זה יתרו שפיטם עגלים לע"ז –ראו בן פוטי זה...
אומרים חז"ל- מפנחס יצאה כל הכהונה הגדולה, פנחס הוא אליהו – זהו השכר הגדול שקיבל יתרו.

הייתי רוצה לעמוד על דברי מדרש, ובס"ד, קצת להרחיב בו:
אומר המדרש {ילקוט שמעוני, אות רע"א}- אמר שלמה לב יודע מרת נפשו ובשמחתו לא יתערב זר. אמר הקב"ה למשה רבנו, אני לא מרשה להשתמש  במעמד הר סיני, כל הקבלת פנים, מיליונים חיכו לו, פרשה על שמו, צאצאיו יהיו בבתי מדרשות,במעמד הר סיני הוא לא יהיה שנאמר {יח, כז} וַיְשַׁלַּח מֹשֶׁה אֶת חֹתְנוֹ וַיֵּלֶךְ לוֹ אֶל אַרְצוֹ שלח אותו הביתה ומיד בחודש השלישי התחיל מעמד הר סיני, למה?
אמר לו הקב"ה בניי היו משועבדים בטיט ובלבנים ויתרו היה יושב בבטחה ובהשקט ובא לראות בשמחת התורה עם בניי לפיכך וַיְשַׁלַּח מֹשֶׁה אֶת חֹתְנוֹ וַיֵּלֶךְ לוֹ אֶל אַרְצוֹ.. בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁלִישִׁי.
אמר הקב"ה כרטיס כניסה למעמד הר סיני, חייב להיות שיעבוד בטיט ובלבנים. מי שלא היה בשעבוד לא יכל להיות במעמד הר סיני...זה הכל למאן דאמר, שיתרו היה לפני מתן תורה)מחלוקת של הגמרא במסכת זבחים – לשיטה שהוא בא לפני מתן תורה)


רבותי, בואו ונקרא מדרש {שמות רבה ד, ז} -דָּבָר אַחֵר, וַיֵּלֶךְ משֶׁה, לֹא הָיָה צָרִיךְ לוֹמַר אֶלָּא וַיָּשָׁב משֶׁה, אֶלָּא אָמְרוּ רַבּוֹתֵינוּ בַּתְּחִלָּה הָלַךְ אֵצֶל פַּרְעֹה בִּשְׁלִיחוּתוֹ שֶׁל הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא, וְאַחַר כָּךְ: וַיָּשָׁב אֶל יֶתֶר חוֹתְנוֹ, שֶׁכָּךְ אָמַר לוֹ הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא, אִם יֹאמַר לְךָ יִתְרוֹ כְּלוּם מִן הַשְּׁבוּעָה, אֱמָר לוֹ בַּעַל הַשְּׁבוּעָה הִתִּיר אוֹתִי מִן נִדְרִי, לְכָךְ וַיֵּלֶךְ משֶׁה, וְאַחַר כָּךְ וַיָּשָׁב אֶל יֶתֶר חֹתְנוֹ. בְּנוֹ שֶׁל רַבִּי חִיָּא הַגָּדוֹל אָמַר לֹא הָלַךְ אֵצֶל פַּרְעֹה עַד שֶׁהִתִּיר לוֹ יִתְרוֹ אֶת נִדְרוֹ, וְאִם תֹּאמַר לָמָּה נֶאֱמַר: וַיֵּלֶךְ משֶׁה, לְהֵיכָן הָלַךְ, שֶׁהָלַךְ לִטֹּל אִשְׁתּוֹ וּבָנָיו. אָמַר לוֹ יִתְרוֹ לְהֵיכָן אַתָּה מוֹלִיכָן, אָמַר לוֹ לְמִצְרַיִם. אָמַר לוֹ אוֹתָם שֶׁהֵם בְּמִצְרַיִם מְבַקְּשִׁין לָצֵאת וְאַתְּ מוֹלִיכָן. אָמַר לוֹ לְמָחָר הֵן עֲתִידִין לָצֵאת וְלַעֲמֹד עַל הַר סִינַי לִשְׁמֹעַ מִפִּי הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא)שמות כ, ב): אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ, וּבָנַי לֹא יִשְׁמְעוּ כְּמוֹ הֵם, מִיָּד וַיֹּאמֶר יִתְרוֹ לְמשֶׁה לֵךְ לְשָׁלוֹם, אָמַר לוֹ לֵךְ לְשָׁלוֹם וְתִכָּנֵס לְשָׁלוֹם וְתָבוֹא לְשָׁלוֹם.
אומר משה רבנו, אי אפשר להיות במעמד הר סיני בלי שיעבוד מצרים.
רבותי, השאלה שנשאלת היא על ה'ערב רב'... הם לא היו בטיט ובלבנים... 'ערב רב' זה מיש-מש של הגויים... הם ראו שכל אחד מישראל יוצא עם תשעים חמורים, טעונים מביזת מצרים... עם ישראל במצב טוב... הכניסו מכות לפרעה כמו שצריך..."המזל איתם, בואו ונצטרף".
אין לנו מושג כמה הם היו, זה מחלוקות בחז"ל...
המינימום,כמו שמובא במכילתא - על כל יהודי שיצא ממצרים, יצאו שתי 'ערב רב'. אז תעשו חשבון כמה יהודים היו... תכפילו בשתים... זה  ה'ערב רב'.

רבותי, 'ערב רב' יוצאים עִם עָם ישראל, מה איתם??
הם לא היו בטיט ובלבנים...  ישבו בבתיהם בהשקט, בדיוק כמו יתרו... אז מה לוקחים אותם למעמד הר סיני?
אומר הרמב"ן, בפרשת השבוע  - דע לך, שבאמת 'הערב רב' לא היו במעמד הר סיני, הם לא זכו להיות. הם היו בשטח, אבל לא ראו את הקב"ה יורד על הר ונותן את עשרת הדיברות... הם שמעו אך לא ראו

אומר הרמב"ן - {יט, ב} וַיִּסְעוּ מֵרְפִידִים וַיָּבֹאוּ מִדְבַּר סִינַי וַיַּחֲנוּ בַּמִּדְבָּר וַיִּחַן שָׁם יִשְׂרָאֵל נֶגֶד הָהָר :
ויתכן שהבדילו מתוכם את כל האספסוף וחנו בני ישראל לבדם לפני ההר וערב רב אחריהם כי לישראל תינתן התורה כמו שנאמר כֹּה תֹאמַר לְבֵית יַעֲקֹב וְתַגֵּיד לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל, מה הטעם? וַיִּחַן שָׁם יִשְׂרָאֵל נֶגֶד הָהָר רק עם ישראל, ולא 'ערב רב'.
בש"ך על התורה, בפרשת השבוע, הוא כותב, ש'הערב רב' לא היו...ולא רק, אלא שלא ירד להם מָן כמו שירד לעם ישראל, הם היו מקבלים שאריות מעם ישראל של המָן.

רבותי, 'ערב רב' לא היו במעמד הר סיני, הם היו במרחק מקום... הם שמעו את אנכי ה' אלוקיך, כמו שקולו של הקב"ה הלך מקצה העולם ועד סופו, כמו שאומרת הגמרא {מסכת זבחים קטז, א} - שכשניתנה תורה לישראל היה קולו הולך מסוף העולם ועד סופו וכל [מלכי] עובדי כוכבים אחזתן רעדה בהיכליהן ואמרו שירה שנאמר {תהילים כט-ט} ובהיכלו כולו אומר כבוד נתקבצו כולם אצל בלעם הרשע ואמרו לו מה קול ההמון אשר שמענו שמא  מבול בא לעולם אמר להם {תהילים כט-י} ה' למבול ישב אמר להם וישב ה' מלך לעולם כבר נשבע הקב''ה שאינו מביא מבול לעולם אמרו לו מבול של מים אינו מביא אבל מבול של אש מביא שנא' {ישעיה סו-טז} כי הנה באש ה' נשפט אמר להן כבר נשבע שאינו משחית כל בשר ומה קול ההמון הזה ששמענו אמר להם חמדה טובה יש לו בבית גנזיו שהיתה גנוזה אצלו תתקע''ד דורות.
את הקול של הקב"ה ואת השקט שמעו גם הם, אבל לראות את הקב"ה יורד על הר סיני, לראות אותו ולקבל את הקדושה של מעמד הר סיני, אף אחד 'מערב רב' לא היה, כך כותב הרמב"ן, כך כותב הש"ך בשם האר"י.
רבותי, השאלה השניה שנשאלת- זה שבט לוי. שבט לוי גם הוא לא היה בשעבוד,והרי כתוב שרק מי שהיה בטיט ובלבנים יכל להיכנס למעמד הר סיני, ומי שלא היה, לא יכל להיכנס למעמד הר סיני, אז איך שבט לוי עמד על הר סיני? כך שואל הזוהר הקדוש)פרשת שמות)
{א, יג-יד} וַיַּעֲבִדוּ מִצְרַיִם אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּפָרֶךְ: וַיְמָרְרוּ אֶת חַיֵּיהֶם בַּעֲבֹדָה קָשָׁה בְּחֹמֶר וּבִלְבֵנִים וּבְכָל עֲבֹדָה בַּשָּׂדֶה אֵת כָּל עֲבֹדָתָם אֲשֶׁר עָבְדוּ בָהֶם בְּפָרֶךְ.
כל השבטים עבדו בעבודה פיזית, היחיד שלא עבד עבודה פיזית, רק עבודה נפשית, זה היה שבט לוי.

אומר הזוהר הקדוש  {במדבר, בהעלותך קנ"ג, א}- בַּעֲבוֹדָה קָשָׁה: זוֹ קוּשְׁיָא. בְּחֹמֶר: דָּא קַל וָחוֹמֶר. וּבִלְבֵנִים: דָּא לִבּוּן הֲלָכָה. וּבְכָל עֲבוֹדָה בַּשָּׂדֶה: דָּא בָּרַיְיתָא. אֵת כָּל עֲבוֹדָתָם אֲשֶׁר עָבְדוּ בָהֶם בְּפָרֶךְ: דָּא משנה.
שבט לוי עבדו בעבודת הנפש, הם עבדו ושברו את גופם על התורה... שאר השבטים עבדו עבודה פיזית, שבט לוי עבד עבודה רוחנית – היא לא פחות קשה!  היא הרבה יותר קשה מאשר לסחוב לבנים... מאיפה אנחנו יודעים את זה?

כתוב בספרו של הרב מפּונוביץ' זצ"ל – הוא הזמין עשרה פועלים, כדי לצקת גג בישיבת פּונוביץ'... אז כדי לקנות מלט, היית מקבל תלושים... היתה קצבה עם תלושים... לא היה אפשר לקנות כמה שרוצים... שלחו את הנהג למפעל 'נשר' להביא את המלט והוא ניתקע... ולא יכלו להשיג אותו)בזמנו לא היו פלאפונים)...
שמונה בבוקר מגיעים הפועלים... מחכים 3 שעות  ולא מגיעה המשאית...
באו הפועלים ואמרו לרב"כבוד הרב,אתה משלם לנו עד חמש, לקחנו יום עבודה,אם בא המלט או לא, אתה משלם" אמר להם הרב –"אתם תקבלו עד הסוף 20 לירות, אבל לעבוד אתם מוכנים, בלי שום קשר למלט, נכון?"
אמרו לו –"בטח, באנו לעבוד... לא?!"
אמר להם - בבקשה, תיכנסו לישיבה... הושיב אותם הרב חמש בכל ספסל...נתן להם גמרות לכל אחד..." קדימה בבקשה, תתחילו ללמוד..."
הביא להם גמרות גדולות... התחילו ללמוד מסכת יבמות – 15 צרות...
הפועלים התבלבלו, לא ידעו אפילו איך להחזיק את הגמרא...
בא הרב ושאל - 'אתם צריכים עזרה?'
אמרו לו –"כבוד הרב, אפשר ללכת הביתה?"
"אמרתם עד חמש לא?"
אמרו לו –"כבוד הרב, תשלם לנו על שלוש שעות ונסגור את  העניין"

למה?!
רבותי, ליבון הלכתה, קל וחומר... משבר את הגוף, בדיוק כמו לסחוב בלוקים... זה מה שאומר הזוהר הקדוש -שבט לוי לא היה צריך לעבוד בחומר ובלבנים, אלא בליבון הלכתה בקל וחומר – זה שיבר את גופם הרבה יותר ממה ששיבר את שאר השבטים.
אם ככה, 'ערב רב' לא היו ושבט לוי היו, כיון ששברו את גופם בלימוד התורה.
רבותי, לפני שנתקדם, רק עוד הערה אחת:
השאלה שנשאלת היא - איך יכל להיות, שמה שפרעה מבין, ששבט שלם מותר לו ללמוד – איפה ההיגיון?
פרעה נותן לשבט שלם לשבת וללמוד? לפיד לא מבין את זה... אז איך יכל להיות שפרעה נותן להם חופש, מהבוקר ועד הערב?
אומרים חז"ל ארבע תשובות... שלוש כבר ידועות... החידוש זה מה שמצאתי השבוע בתפארת יהונתן, לר' יהונתן אייבשיץ... ולאור הדברים שאמרנו, זה מסתדר טוב מאוד:
תירוץ ראשון, אומרים חז"ל– פרעה שחרר את שבט לוי כיון שראה, שכאשר לקחו את הארון של יעקב אבינו, היו שתי שבטים שהיו משוחררים, מי אלה?
יוסף ולוי...
הוא שואל את יוסף"תגיד לי, למה שחררו אֹתכם מהסחיבה?"
"אבא אמר, יוסף אתה מלך, אתה לא לוקח,תן לבנך מנשה שייקח במקומך". ולוי למה לא לוקח?
אמר לו,"אבא אמר שלוי עתיד לקחת את ארון הברית ובו הלוחות. מי שלוקח את הארון של השכינה לא יסחוב את הגוף שלי, במקום זה הוא שׂם את אפרים"
אמר פרעה – אם יעקב אבינו שחרר את שבט לוי, ולא נתן לו לשאת את הארון, סימן שזה שבט מיוחד... פטר אותם מהעבודה.
תירוץ שני – כיון שיוסף הצדיק שחרר את הכוהנים, מלמכור את האדמה שלהם לפרעה...
אומרת התורה בסוף פרשת ויגש {בראשית מז, כב} רַק אַדְמַת הַכֹּהֲנִים לֹא קָנָה כִּי חֹק לַכֹּהֲנִים מֵאֵת פַּרְעֹה וְאָכְלוּ אֶת חֻקָּם אֲשֶׁר נָתַן לָהֶם פַּרְעֹה עַל כֵּן לֹא מָכְרוּ אֶת אַדְמָתָם – הוא לא קנה את אדמת הכהנים...  אמר"כוהנים יש להם מעמד מיוחד"... היות שכך, הוא יכל לדרוש לשבט לוי מעמד מיוחד.
תירוץ שלישי, מופיע במדרש דבר מאוד מעניין... חז"ל שואלים, מדבר על זה הפרדס יוסף בהרחבה... למה לוקחים מרור ומטמינים  אותו בחרוסת? הרבה תשובות בדבר...

אומר הפרדס יוסף -כי המצרים התחילו להתעלל בנו בפה-רך... מה הם עשו?
אומרים חז"ל, בא פרעה ביחד עם הנוגסים שלו, לקח את היהודים ביום הראשון שהתחיל לשעבד אותם ואמר להם:
רבותי, אנחנו מעסיקים אנשים ונותנים תמורה מלאה. אנחנו משלמים 010 שקל לכל לבנה... מי שעושה 10 מקבל 100, מי שעושה 20 מקבל 200... יש הטבות, יש בונוסים!
נו ב"ה... היהודים שמעו את זה, התחילו לעבוד טורבו!  אחד עשה 10, השני 30 ב"ה היה ביזניס...היהודים עבדו טוב, לבסוף גמרו...
בא עמרם לשבט לוי ואמר להם - לא נראה שהפרעה הזה אמין, לא נראה לי שהוא ישלם...אם כן, בואו ונתחיל שבוע הבא...בינתיים תנקטו בזהירות.
אמרו לו - אז מה נעשה כל היום... נשב ככה ונסתכל??
אמר להם-  אתם תייצרו כל היום לבנה אחת... יבוא פרעה וישאל מה זה? תגידו לו אתם עושים"מותגים".
בא פרעה ביום שלמחרת לשבט לוי –"מה זה?!"
אמרו לו - אנחנו עובדים מותגים... אנחנו לא עושים חפיף... כל בלוק בלוק!
למחרת הגיע פרעה עם הנוגסים – רבותי יש רשימות... אתה עשית 10 אתה 20 אתה 30, מהיום אתם מייצרים הכל כמו שעשיתם אתמול רק בלי כסף!
באו אליו הנוגסים ואמרו לו - תשמע, שבט אחד עשה רק בלוק אחד... מה עושים איתם??
אמר להם פרעה - אלו לא עובדים, תזרוק אותם מפה... לא רוצה מותגים, רוצה בלוקים!!!
מזה נצלו שבט לוי מעבודת פרך... כך אומר המדרש.
בא התפארת יהונתן{ בפרשת וארא} ואומר רעיון נפלא – ידע פרעה שהגואל יבוא משבט לוי... אם כך, אמר פרעה – כל מי שלא היה בטיט ובלבנים,לא יהיה בהר סיני... אני אשחרר אותם מלעבוד, ואם הם לא יעבדו הם לא יהיו במעמד הר סיני, ואם הם לא יהיו במעמד הר סיני אז הגואל לא יצא מהם, אם לא יצא מהם, אז הם יישארו פה במצרים.

היה כאן תרגיל שעשה פרעה... לשחרר אותם, למה???
כי אם הם לא יעבדו,  לא יהיה להם גואל... {משלי כז, יח} נֹצֵר תְּאֵנָה יֹאכַל פִּרְיָהּ... מי שעובד יכל להיות גואל ומי שלא,לא יכל להיות גואל.

רבותי, לאחר ההקדמה הזאת, נתקדם לשלב הבא:
בע"ה,בשבוע הבא, נתחיל לקרוא פרשת משפטים. פרשת משפטים, זה המשכה של פרשת תרומה וְאֵלֶּה הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר תָּשִׂים לִפְנֵיהֶם –  ו מוסיף על עניין ראשון. ממשיכים את המעמד הקודם.
סיומו של מעמד הר סיני, מופיע בסוף פרשת משפטים, שנאמר {כד, ז} וַיִּקַּח סֵפֶר הַבְּרִית וַיִּקְרָא בְּאָזְנֵי הָעָם וַיֹּאמְרוּ כֹּל אֲשֶׁר דִּבֶּר ה' נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע.... בפרשה שלנו, כתוב רק נַעֲשֶׂה, בלי וְנִשְׁמָע.

הפרשה פותחת בגנב כִּי תִקְנֶה עֶבֶד עִבְרִי שֵׁשׁ שָׁנִים יַעֲבֹד וּבַשְּׁבִעִת יֵצֵא לַחָפְשִׁי חִנָּם...

שואלים כל המפרשים - למה התורה פותחת דווקא בגנב...אין לך משהו יותר טוב?
אחד שגנב ואין לו ממה לשלם, מוכרים אותו בגנבתו???
חסר מצוות?? תפתח בְ- אם כסף תלווה את עמי...תפתח {שמות כג, ה} כִּי תִרְאֶה חֲמוֹר שׂנַאֲךָ רֹבֵץ תַּחַת מַשָֹּׂאוֹ... חסר מצוות... ישר גנב?!!
יש על זה הרבה תשובות...התשובה הפשוטה היא – כי פרשת  משפטים בנויה על בסיס עשרת הדיברות.
הדיברה הראשונה {כ, ב} אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים... וזה הולך ונמכר והולך לעבד, על המעשה שעשה.

אומרת התורה - מה קורה, אם אחרי שש שנים, הוא עובד ולא רוצה לצאת"תשמע תענוג פה, אוכל בזמן, מזגן מתי שאני רוצה – מדליק\מכבה, לא משלם ארנונה, הכל בסדר גמור"... למה ללכת הביתה?!
מה עושים איתו?
מביאים אותו לבית הדין, לוקחים את האֹזן שלו,לוקחים אותו ליד הדלת ורוצעים את אזנו הימנית, ועובד אותו עד היובל והולך הביתה.
שואלת הגמרא {מסכת קידושין כ"ב, ב} - רבן יוחנן בן זכאי היה דורש את המקרא הזה כמין חומר מה נשתנה אֹזן מכל אברים שבגוף? אמר הקב''ה אֹזן ששמעה קולי על הר סיני, בשעה שאמרתי {ויקרא כה, נה}"כִּי לִי בְנֵי יִשְׂרָאֵל עֲבָדִים עֲבָדַי הֵם אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אוֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם" והלך זה וקנה אדון לעצמו ירצע ור''ש ב''ר היה דורש את המקרא הזה כמין חומר מה נשתנה דלת ומזוזה מכל כלים שבבית, אמר הקב''ה דלת ומזוזה שהיו עדים במצרים בשעה שפסחתי על המשקוף ועל שתי המזוזות ואמרתי  כִּי לִי בְנֵי יִשְׂרָאֵל עֲבָדִים עֲבָדַי הֵם אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אוֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם מעבדות לחירות והלך זה וקנה אדון לעצמו ירצע בפניהם

שואל תוספות - אז למה דווקא במרצע?
יש במדרש דמרצ''ע בגימטריא ד' מאות שנה ולפי שהיו ישראל עבדים ארבע מאות שנה וגאלם הקב''ה והלך זה וקנה אדון לעצמו לפיכך ירצע במרצע העולה כך.
רבותי, הגמרא מסבירה לך למה אֹזן ולמה דלת ולמה מרצע...
אני רוצה לשאול אתכם-  איפה הקב"ה עמד במעמד הר סיני?
כִּי לִי בְנֵי יִשְׂרָאֵל עֲבָדִים עֲבָדַי הֵם אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אוֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם...הפסוק הזה מופיע בפרשת בהר, לא במעמד הר סיני...

רבותי, שאלה נוספת במקבץ הזה :
אומרת הגמרא{מסכת קידושין כ"ב, ב} - ר' יוחנן בן זכאי היה דורש מקרא זה כמן חומר.

אומר רש"י : חומר. צרור המרגליות וצרור הבושם תלוי בצוואר לתכשיט.

אומר ר' יוחנן בן-זכאי  - רבותי, אני רוצה להגיד לכם, הוורט הזה שאני אומר לכם... זה כמו שרשרת פנינים, זה כמו שרשרת של יהלומים!
רבותי, שואל הסבא מקלם שאלה עצומה – איפה שמעת שבן אדם נותן תשבחות על עצמו?? לא מצאנו דבר כזה!
אומר ר' יוחנן בן זכאי, מה שאני אומר לכם עכשיו, זה תכשיט!
ממתי תָנַאִים נותנים קומפלימנטים על הוורט שלהם?! שאלתו של הסבא מקלם

רבותי, כדי לענות על הדברים, הייתי רוצה ברשותכם להסביר את היסודות, ולהיכנס לעומק הדברים עפ"י דברי הרמב"ן בפרשת השבוע:

אולי נקדים עוד נק' אחת...
ר' חיים שמולביץ זצ"ל, במאמרים שלו בשנת תשל"א, שואל שלש שאלות נפלאות:
אומרת הגמרא {מסכת יומא} - דוד חטא בשתי חטאים ולא נדחה מהמלוכה, שאול חטא בחטא אחד ונדחה מהמלוכה.
שואלת הגמרא - מה עשה דוד המלך?
אומרת הגמרא – חטא בחטא של אוריה, וחוץ מזה, הוא מנה את ישראל, ומזה נהיה דֶבֶר.
שאול חָטָא חֶטְא אחד ונדחה... שואלת הגמרא - מה זה?
אומרת הגמרא- המעשה של אגג. שמואל אמר לו להרוג את כל העמלקים, לא להשאיר מהם כלום – הוא השאיר את אגג והשאיר את הצאן...
הוא חוזר בחזרה, אומר לו שמואל מה זה?!
עשיתי בדיוק מה שהקב"ה אמר.
שאל אותו מה זה כל הצאן הזה?
"כי חמלתי על הצאן" – נדחה מן המלוכה...

שואלת הגמרא - למה אתה אומר שבגלל זה הוא נדחה מהמלוכה?
לשאול היתה עוד נקודה אחת – הוא הרג את נוב עיר הכהנים, אז כבר זה שתי חטאים, אז למה שלא תגיד שגם שאול בשתים ונדחה מהמלוכה?
אומרת הגמרא, איפה שכתוב בנביא שהוא נדחה מן המלוכה, זה רק במעשה של אגג שכתוב {שמואל טו, יא} נִחַמְתִּי כִּי הִמְלַכְתִּי אֶת שָׁאוּל לְמֶלֶךְ.. – על נוב עיר הכהנים לא כתוב כך. עד כאן דברי הגמרא.
בא תוספות ישנים)בעמוד למטה) ושואל שאלה - יש עוד סיפור אחד לפני הכל, ושם כתוב שהקב"ה דחה אותו מהמלוכה. למה הגמרא לא מביאה את זה?
אי אפשר  להיכנס לזה בהרחבה... תפתחו שמואל א' פרק יג' ע"ש.
מיד לאחר ששאול נתמנה למלך, שמעו מזה  הפלישתים,  והתחילו לבוא לקרב נגד ישראל.
הגיע שאול ושואל את שמואל – תגיד מה לעשות... הם עולים עלינו כַּחוֹל אֲשֶׁר עַל שְׂפַת הַיָּם, מה לעשות?

אמר לו- אתה לא עושה כלום, אתה מחכה... מביא קרבן... שׂם במה, אני מגיע...שוחטים ומתחילים את הקרב!
אתה לא מתחיל את הקרב, עד שאני לא בא להקריב את העֹלה...
אומר שאול בסדר והולך לְמִכְמָשׂ {המקום שבו התנהל הקרב כפי שמובא בשמואל א', יג}...
שאול עולה, וממתין לשמואל שיבוא... {שמואל א' יג, ב} וַיִּבְחַר לוֹ שָׁאוּל שְׁלֹשֶׁת אֲלָפִים מִיִּשְׂרָאֵל וַיִּהְיוּ עִם שָׁאוּל אַלְפַּיִם בְּמִכְמָשׂ... {ה} וּפְלִשְׁתִּים נֶאֶסְפוּ לְהִלָּחֵם עִם יִשְׂרָאֵל שְׁלֹשִׁים אֶלֶף רֶכֶב וְשֵׁשֶׁת אֲלָפִים פָּרָשִׁים וְעָם כַּחוֹל אֲשֶׁר עַל שְׂפַת הַיָּם...
כמו חול... מיליונים של חיילים נאספים להילחם בישראל!
עָם ישראל למעלה... פלישתים למטה.... אומרים לשאול – נו, תן כבר ירייה!
"לא... אנחנו מחכים..."
למה אתה מחכה???
"שמואל צריך לבוא להקריב"
אומר הנביא {ו} וְאִישׁ יִשְׂרָאֵל רָאוּ כִּי צַר לוֹ כִּי נִגַּשׂ הָעָם וַיִּתְחַבְּאוּ הָעָם בַּמְּעָרוֹת וּבַחֲוָחִים וּבַסְּלָעִים וּבַצְּרִחִים וּבַבֹּרוֹת {ז} וְעִבְרִים עָבְרוּ אֶת הַיַּרְדֵּן אֶרֶץ גָּד וְגִלְעָד וְשָׁאוּל עוֹדֶנּוּ בַגִּלְגָּל וְכָל הָעָם חָרְדוּ אַחֲרָיו {ח} וַיּוֹחֶל שִׁבְעַת יָמִים לַמּוֹעֵד אֲשֶׁר שְׁמוּאֵל וְלֹא בָא שְׁמוּאֵל הַגִּלְגָּל וַיָּפֶץ הָעָם מֵעָלָיו – העם התחיל לברוח.

{ט} וַיֹּאמֶר שָׁאוּל הַגִּשׁוּ אֵלַי הָעֹלָה וְהַשְּׁלָמִים וַיַּעַל הָעֹלָה – לוקח את העולה ושוחט ומתחילים לקבל את הדם.)י) וַיְהִי כְּכַלֹּתוֹ לְהַעֲלוֹת הָעֹלָה וְהִנֵּה שְׁמוּאֵל בָּא וַיֵּצֵא שָׁאוּל לִקְרָאתוֹ לְבָרֲכֽוֹ:)יא) וַיֹּאמֶר שְׁמוּאֵל מֶה עָשִׂיתָ – אמרתי לך עד שאני לא שוחט את העולה, אתה לא מתחיל בקרב, מה עשית?
וַיֹּאמֶר שָׁאוּל כִּֽי-רָאִיתִי כִֽי-נָפַץ הָעָם מֵעָלַי וְאַתָּה לֹא-בָאתָ לְמוֹעֵד הַיָּמִים וּפְלִשְׁתִּים נֶאֱסָפִים מִכְמָֽשׂ
{יב} וָאֹמַר עַתָּה יֵרְדוּ פְלִשְׁתִּים אֵלַי הַגִּלְגָּל וּפְנֵי ה' לֹא חִלִּיתִי וָֽאֶתְאַפַּק וָאַעֲלֶה הָעֹלָֽה.
אומר לו הקב"ה באמצעות שמואל הנביא... {יד} וְעַתָּה מַמְלַכְתְּךָ לֹא-תָקוּם בִּקֵּשׁ ה' לוֹ אִישׁ כִּלְבָבוֹ וַיְצַוֵּהוּ ה' לְנָגִיד עַל-עַמּוֹ כִּי לֹא שָׁמַרְתָּ אֵת אֲשֶֽׁר-צִוְּךָ ה' – הקב"ה אמר באמצעות שמואל הנביא- אתה לא תהיה יותר מלך.

שואל תוספות ישנים – אז למה אמרת ששאול באחת ועלתה לו?
יש לך עוד סיפור עם שאול – הוא הלך והקריב את הקרבן במִכְמָֽשׂ,לפני שהגיע שמואל הנביא!

אומר תוספות במקום - שם נדחה שאול  מן המלוכה לבדו... במעשה של אגג,  הוא נדחה הוא ובניו... והגמרא חיפשה מקום שבו הוא ובניו נדחו מן המלוכה, שזה היה במעשה של אגג.

בא הגאון ר' חיים שמולביץ ושואל שאלה עצומה – ולמה עשה הקב"ה ככה, שדוד בשתים חטא ולא דחו אותו מן המלוכה, ושאול חטא באחד ודחו אותו מהמלוכה, למה?

שאלה נוספת שהוא שואל – כתוב בחז"ל, שמשה רבינו התחנן לפני הקב"ה 515 תפילות, כדי להיכנס לארץ ישראל...
על חטא העגל הצליח משה רבינו להשיג  כפרה פורטה – {לב, לד}...וּבְיוֹם פָּקְדִי וּפָקַדְתִּי עֲלֵיהֶם חַטָּאתָם - חטא העגל! בחטא מי מריבה, במקום לדבר אל הסלע, הכה את הסלע... בגלל זה אתה אומר לו  - אתה לא תכנס לארץ ישראל??? ההבדל כזה גדול בין לקחת את המטה, לבין לדבר אל הסלע?!
אומר הקב"ה יַעַן לֹא הֶאֱמַנְתֶּם בִּי לְהַקְדִּישֵׁנִי...לא תביאו את עם ישראל, למה הוא אומר?
חטא העגל – עבודה זרה...זכה להכניס אותם.  וּבְיוֹם פָּקְדִי וּפָקַדְתִּי עֲלֵיהֶם חַטָּאתָם – העוון נמחל...אח"כ הם מתו בגלל חטא המרגלים...
על העוון שלו, הוא לא הצליח להשיג כפרה... מה קרה? מה התביעה הגדולה שיש כנגד משה רבנו?

שאלה שלישית ואחרונה :
אומרת הגמרא {מסכת ברכות י, א} - {מלכים ב כ-א} בימים ההם חלה חזקיהו למות ויבא אליו ישעיהו בן אמוץ הנביא ויאמר אליו כה אמר ה')צבאות) צו לביתך כי מת אתה ולא תחיה וגו' מאי כי מת אתה ולא תחיה מת אתה בעולם הזה ולא תחיה לעולם הבא אמר ליה מאי כולי האי אמר ליה משום דלא עסקת בפריה ורביה א''ל משום דחזאי לי ברוח הקדש דנפקי מינאי בנין דלא מעלו א''ל בהדי כבשי דרחמנא למה לך מאי דמפקדת איבעי לך למעבד ומה דניחא קמיה קודשא בריך הוא לעביד אמר ליה השתא הב לי ברתך אפשר דגרמא זכותא דידי ודידך ונפקי מנאי בנין דמעלו א''ל כבר נגזרה עליך גזירה א''ל בן אמוץ כלה נבואתך וצא כך מקובלני מבית אבי אבא אפי' חרב חדה מונחת על צוארו של אדם אל ימנע עצמו מן הרחמים אתמר נמי רבי יוחנן ורבי)אליעזר) דאמרי תרוייהו אפילו חרב חדה מונחת על צוארו של אדם אל ימנע עצמו מן הרחמים שנא' {איוב יג-טו} הן יקטלני לו איחל...

שואל הרב ר' חיים שמולביץ, אני לא מבין, ביטול מצוות עשה – פרו ורבו, אדם שמבטל את המצווה הזו מגיע לו עונש מוות?!
כמה תָנָאִים שחשקה נפשם בתורה לא התחתנו?! אז מה זה התביעה הזאת?
רבותי, לאחר מקבץ השאלות האלה, בואו ניגש לתשובה בס"ד, ולאחר מכן, נוכל לבאר את הדברים :
בדיברה הראשונה של הקב"ה - אָֽנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִֽים  - מה זה הדיברה הזאת? מבאר הרמב"ן שהדיברה הזאת,חלוקה לשניים:
אָֽנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם – שלב אחד
מִבֵּית עֲבָדִֽים  - שלב שני.
פירוש הדבר – הקב"ה אמר אני הולך לתת במצרים עשר מכות, כדי שתדעו, שאני בראתי את העולם ואני מקיים את העולם בכל רגע ורגע  ואני אחראי על כל דבר ודבר בבריאה.
אף אחד לא היה כאן בשעת בריאת העולם... האדם הראשון נברא מצא הכל מושלם...הוא נולד ביום השישי בשעה השביעית של היום, היו שמים וארץ, דגים וחיות... הכל היה מוכן...

אמר הקב"ה - כדי שתדעו שאני בראתי את העולם, אני הולך להביא על מצרים עשר מכות...
שכותב המהר"ל {גבורות ה', פרק נז} – עשר מכות מצרים, כנגד עשרה מאמרות שאיתם ברא הקב"ה את העולם... אבל הפוך... בראשית ברא - כנגד מכת בכורות... יהי אור - כנגד חושך...
קח את עשרת המאמרות, כפי שמופיעים בגמרא {מסכת ראש השנה}... תהפוך את המכות - מול בראשית מופיע בכורות... חושךיהי אור... תעשה הפוך עד שאתה מגיע למכה האחרונה מכת דם.

כותב המהר"ל - הראה הקב"ה יהי אור, כנגד זה נתתי חושך...  בראשית ברא... הרגתי לכם את הבכורות...
כל מכה ומכה, כנגד מה שהקב"ה אמר בעולם... ביאור נפלא של המהר"ל.

אמר הקב"ה - אחרי יציאת מצרים... עכשיו אתם יודעים שבראתי את העולם ואני שליט ברוח, בגשם, בשמש, ובכל הבריאה, אני שולט בכל הבריאה, שולט על הכל דבר בכל רגע ורגע! אם אני שולט, אז אני בראתי!
אם ככה - בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ – הוכח במכת בכורות... יהי אור, הוכח במכת חושך... אנכי ה' אלוקיך  - לא כתוב אשר בראתי שמים וארץ... מה כתוב???
אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם.  הוצאתיך מארץ מצרים  = לְ-בראתי שמים וארץ... כי ביציאת מצרים הוכחתי לכם שבראתי את העולם!

יש עוד שלב - מבית עבדים:
מה זה מבית עבדים?
הוצאתי אתכם מארץ לא רק ממצרים עם עשר מכות, הייתם עבדים לפרעה ועכשיו אתם עבדים שלי.

אומר הרמב"ן –מבאר אותו ר' חיים פרידלנדר, בספר השיחות שלו {שפתי חיים מועדים –פסח} :

אומר הרמב"ן  יסוד נפלא ביותר – ישנם הרבה מצוות שקשורות לענין יציאת מצרים...
הישיבה בסוכה – זכר ליציאת מצרים...הנחת תפילין – זכר ליציאת מצרים... קידוש – זכר ליציאת מצרים, אבל שונים הדברים האלה אחד מהשני.
אומר הרמב"ן -  הנחת תפילין, למי שאומר את ה 'יהי רצון'  לפני שאנו מניחים תפילין... מה אנו אומרים?
שהקב"ה יחיד בעולמו שיש לו כוח בעליונים ובתחתונים לעשות בהם כרצונו... אז הנחת תפילין זה כנגד זה, שהקב"ה ברא את העולם.

מצוות שבת שנאמר– זכר ליציאת מצרים, שם זה לא בגלל שלקב"ה יש כוח בעליונים ובתחתונים, למה?
מסבירה התורה בפרשת ואתחנן {ה, יד}וְיוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבָּת לַה' אֱלֹהֶיךָ לֹא תַעֲשֶׂה כָל מְלָאכָה אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתֶךָ וְשׁוֹרְךָ וַחֲמֹרְךָ וְכָל בְּהֶמְתֶּךָ וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ לְמַעַן יָנוּחַ עַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ כָּמוֹךָ {טו} וְזָכַרְתָּ כִּי עֶבֶד הָיִיתָ בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם וַיֹּצִאֲךָ ה' אֱלֹהֶיךָ מִשָּׁם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרֹעַ נְטוּיָה עַל כֵּן צִוְּךָ ה' אֱלֹהֶיךָ לַעֲשׂוֹת אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת  – אז למה אתה שומר את השבת?
כי היית עבד במצרים!
אז יש חלוקה בענין של מצרים – חלק אחד כדי לדעת שהקב"ה קדמון וברא את העולם...והחלק השני שנדע, שהוציא אותנו ממצרים מבית עבדים.

רבותי, שימו לב לקטע האחרון, לפני שאנחנו מתחילים לסגור קצוות:
יש אגדה של פסח שנקראת ליל שימורים, שכתב אותה בעל ערוך השולחן... כולם מלקטים מתוכו דברים נפלאים... בע"ה בעוד שלושה חדשים מהיום, ליל הסדר...יהי רצון שנזכה לעשות אותו בבית המקדש... ושם נעשה ליל הסדר... ופותחים אותו  בְ – הָא לַחְמָא עַנְיָא... ואז הילדים שואלים שאלות....
"אבא, מַה נִּשְׁתַּנָּה הַלַּיְלָה הַזֶּה מִכָּל-הַלֵּילוֹת? שֶׁבְּכָל-הַלֵּילוֹת. אֵין אֲנַחְנוּ מְטַבְּלִין אֲפִלּוּ פַּעַם אַחַת. וְהַלַּיְלָה הַזֶּה שְׁתֵּי פְעָמִים...שֶׁבְּכָל הַלֵּילוֹת. אֲנַחְנוּ אוֹכְלִין חָמֵץ וּמַצָּה. וְהַלַּיְלָה הַזֶּה כֻּלּוֹ מַצָּה...שֶׁבְּכָל הַלֵּילוֹת אֲנַחְנוּ אוֹכְלִין שְׁאָר יְרָקוֹת. וְהַלַּיְלָה הַזֶּה מָרוֹר... שֶׁבְּכָל הַלֵּילוֹת אֲנַחְנוּ אוֹכְלִין וְשׁוֹתִין בֵּין יוֹשְׁבִין וּבֵין מְסֻבִּין. וְהַלַּיְלָה הַזֶּה כֻּלָּנוּ מְסֻבִּין...
מה עונה האבא?
עֲבָדִים הָיִינוּ לְפַרְעֹה בְּמִצְרַיִם. זה עונה על הכל...
שואל ערוך השולחן  – מה ענית לו?
הוא שואל אותך"למה יושבים מסובין"... תגיד לו למה יושבים מסובין... שאל אותך"למה אוכלים מרור"... תסביר לו בפה-רך... תסביר לו  למה!
אומר ערוך השולחן יסוד נפלא...נסביר – אדם שקנה עבד כנעני והעבד אצלו...אחרי שהוא גר בניו-יורק, רוצה ללכת לפינלנד, הוא לא רוצה לקחת את העבד שלו... מותר לו למכור את העבד שלו למִשהו אחר...
" תשמע, מעכשיו היית אצלי, עכשיו אתה הולך לעבוד אצל דוד..."
העבד לא יכל להגיד"אני לא מוכן"... אחרי שמכרת את עצמך לעבד, אתה יכל להעביר אותו למישהו אחר- מדובר בעבד כנעני.

רבותי, אומר הספר ערוך השולחן, בביאורו לאגדת 'ליל שימורים'... ונסביר את דבריו, עם קטע שמביא השל"ה הקדוש...
שואל השל"ה הקדוש – למה הקב"ה הוריד אותנו למצרים?
תהיו במצרים ארבע-מאות שנה...
הסברנו בפרשת שמות, את דברי האלשיך הקדוש– להתנקות מזהמת הנחש...
כותב השל"ה הקדוש - כי הקב"ה רצה עם של עבדים, עם שיעבדו אותו!

אם הקב"ה רצה עם של עבדים...הוא הכניס אותם למצרים לארבע-מאות שנה... אחרי שהם היו עבדים שם, הוא  יכל להוציא אותם ולקחת אותם להיות עבדים שלו... כי אחרי שהיית עבד אצל מישהו, אין בעיה להעביר אותך למישהו אחר.
אי אפשר להגיד"אני לא רוצה", למה?
כי היית כבר עבד אצל מישהו... אם ככה, לקח אותנו הקב"ה למצרים... ארבע-מאות  שנה היינו עבדים לפרעה, ועכשיו אנחנו עבדים של הקב"ה.

אדם לא יכל  לבוא ולהגיד"לא רוצה להיות עבד להקב"ה", אי אפשר לטעון את הטענה הזאת, למה?
כי כבר היינו עבדים במצרים.
אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים – הוצאתי אותך מבית עבדים, כדי להיות עבד שלי!
רבותי, הקב"ה לא יכל להשאיר אותנו במצרים, ונהיה גם עבדים של פרעה וגם עבדים שלו???
אומר הקב"ה - אם הייתי חושב שאדם יכל להיות עבד אצל פרעה וגם אצלי, לא הייתי מוציא אתכם מארץ מצרים... הייתם נשארים במצרים עד עצם היום הזה... הייתי נותן לכם מצוות, והייתם עובדים אותי שם.
למה הוצאתי אתכם ממצרים... למה אמרתי לכם לשים דם על המשקוף??
פסחתי עליכם,כדי שתצאו מארץ מצרים...כי  אדם לא יכל להיות עבד של פרעה וגם עבד שלי – זה לא הולך!!!

אומר הקב"ה במעמד הר סיני {כ, ב} אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים
אומר ר' יוחנן בן זכאי – אֹזן ששמעה  'כי לי בני ישראל עבדים' ומכרה את עצמה, תרצע!

איזה אֹזן ששמעה על הר סיני?!
אֹזן ששמעה על הר סיני אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים, אם הוצאתי אותך מבית עבדים ולא השארתי אותך שם, כי אי אפשר לאדם להיות עבד של פרעה, ועבד של הקב"ה,זה לא הולך ביחד!!!  
זו יציאת מצרים.

רבותי אם אלה הדברים, בס"ד, נוכל להיכנס לרעיון נפלא:
בספר ופי יגיד תהילתך אומר – רק יהודי יכל להיות עבד של הקב"ה. בן נח, שיקיים שבע מצוות בני נח בהידור רב...הוא בחיים לא יהיה עבד של הקב"ה, למה?

כי הרמב"ן כותב בפרשת ואתחנן {ו, יב} הִשָּׁמֶר לְךָ פֶּן תִּשְׁכַּח אֶת ה' אֲשֶׁר הוֹצִיאֲךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים {יג} אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ תִּירָא וְאֹתוֹ תַעֲבֹד וּבִשְׁמוֹ תִּשָּׁבֵעַ. שתהיה לו בכל עת כעבד הקנוי המשרת לפני אדוניו תמיד, שעושה מלאכת רבו עיקר וצרכי עצמו ארעי, עד שיבוא מזה מה שנאמר באבות וכל מעשיך יהיו לשם שמים- שאפילו צרכי גופו הם לצורך האל, שיוכל  ושישן ושיעשה כל צרכיו כדי לקיים גופו לעבודת ה'.

גוי יקיים שבע מצוות בני נח... הוא לא חושב על הקב"ה...
יהודי שהולך לאכל... מה הוא חושב?
"ריבונו של עולם, שהגוף הזה יוכל לעבוד אותך"... הולך לישון..." ריבונו של עולם, שאקום מוקדם לתפילת שחרית בזמן"...
כל העבודה שלו בעבודת הגוף זה הכנה לעבודת ה' – זה נקרא וְאֹתוֹ תַעֲבֹד.
גוי שיקיים שבע מצוות בני נח,לא נקרא עבד של הקב"ה... עָם ישראל אתם עבדים שלי – זה מה שרצה הקב"ה ביציאת מצרים.
רבותי אם אלה הדברים, בס"ד, בֹאו נתחיל להבין מה מונח כאן:
עם ישראל אומר בפרשת השבוע הבא - נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע... מה זה נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע?
אמר הקב"ה - מי גילה רז זה לבני, שמלאכי השרת משתמשים בו, מי גילה? נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע?! אתה בטוח שאתה יכל לעשות? מה אתה אומר נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע?!
עבד אומר נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע, כי הוא יודע, מה שבעל הבית אומר לו לעשות הוא עושה, זה נקרא נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע...
ב-נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע נעשינו עבדים של הקב"ה, בדיוק כמו מלאך... מלאך עושה בדיוק מה שהקב"ה אומר לו, ובן אדם עושה – זה נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע!
אם ככה בס"ד, נוכל להתחיל לסגור קצוות:
עָם ישראל היה במצרים, בשעבוד טיט ולבנים,בזה הגוף שלו יזדכך, בזה הפכנו להיות עבדי פרעה, שִיבָּרנו את הגוף, בזה תוקן זוהמת הנחש, שדברנו בפרשת שמות-  אותה זוהמה שהטיל הנחש בחוה, והתנקה במעמד הר סיני...איך? ע"י ארבע-מאות שנה במצרים.

הזכרנו את שאלת האלשיך הקדוש – אברהם אבינו שומע שעתיד זרעו להיות משועבד ארבע-מאות שנה... תבקש הקלה כמו שבקשת על אנשי סדום... למה אתה לא מבקש?
אמר לו הקב"ה לא יורדים למצרים סתם...יורדים כדי לנקות את זוהמת הנחש... הולכים לעמוד על הר סיני, כדי לקבל את התורה...עם זוהמה אי אפשר לקבל!
אדם רוצה לנקות חליפה, מגיע לניקוי ואומר"כמה זמן לוקח לנקות חליפה?"
"שעתיים וחצי"
"אפשר שעה ורבע?"
"אפשר, אבל צריך להוסיף עוד חומר"
אם אתה שָׂם יותר חומר, אז זה מתנקה יותר מהר...
אמר הקב"ה - וקושי השעבוד השלים... עבדו יותר מהר,יותר קשה אז הקושי השלים את החסר. זה תיקן אותם, וזה זיכך אותם, להיות במצב שהם יכולים לקבל את התורה!

רבותי, אם אלה הדברים, נוכל להבין יסוד חשוב ביותר:
אחד הדברים שלעבד אסור לעשות,  זה לעשות חשבונות... עבד חייב לעשות, מה שהקב"ה אומר לו, מה שהבעל בית שלו אומר לו... עבד לא עושה חשבונות.
אם בעל הבית אומר לו, להעביר את הכיסא מפה לשם... הוא לא שואל אותו"למה"
אבל זה נגד ההיגיון!
אל תשאל שאלות,  אתה עבד!

רבותי, אחד הדברים הכי קשים, שהקב"ה מקפיד עליהם ביותר מכל, אומר ר' חיים שמולביץ,   זה כשאדם מנסה לעשות דבר אחר ממה שהקב"ה ציווה אותו, כיוון שהוא חושב שבכך יתקדש יותר שם שמים...
אומר ר' חיים שמולביץ – לחטא הזה קורא שלמה המלך, בשם 'חשבון'... {קהלת ז, כט}..אֲשֶׁר עָשָׂה הָאֱלֹהִים אֶת הָאָדָם יָשָׁר וְהֵמָּה בִקְשׁוּ חִשְּׁבֹנוֹת רַבִּים - הקב"ה אמר לך לעשות משהו? תעשה עד הסוף... אל תעשה חשבונות.

שואלים חז"ל - מה ההיגיון של שאול, אומר לו שמואל בדבר ה'- תהרוג את כולם...משור ועד חמור, את כולם... איש ועד אישה,לא להשאיר זכר... אז למה הוא השאיר?

אומרים חז"ל  - הוא עשה מקל וחומר – ומה על נפש אחת שנהרגה בעם ישראל מביאים עגלה ערופה, פה כל כך הרבה אנשים...אם אדם חטא, צאן מה חטא? נביא את זה לקב"ה, נקריב לו קרבנות...
אמר לו הקב"ה - אל תהי צדיק הרבה!

אומר ר' חיים שמולביץ - צדיק הוא עבד! צדיק הרבה,  זה עושה חשבונות, אני לא רוצה צדיקים הרבה. אני רוצה צדיק, לא צדיק הרבה...רוצה אחד שיהיה עבד, בלי חשבונות!

עָם ישראל עשה עגל... הם היו מפוחדים... עגל...משה רבנו איננו...
עשו עגל, כדי שיקשר בינם לבין הקב"ה, כמו שמביא האבן-עזרא... כמו שמביא הרמב"ן... הם לא התכוונו למרוד בקב"ה, הערב-רב רקדו מסביבו, אבל הם לא... עם ישראל, חיפשו דמות מקשרת...
הקב"ה מוכן לסלוח על חטא העגל, על מה הוא לא סולח?
על מי מריבה... למה הוא לא סולח?
אומר ר' חיים שמולביץ-  כי זה היה 'חשבון', מה חשבון?
אמר הקב"ה - אני אראה לך על איזה אבן לתת מכה.
משה רבנו יוצא... באים 'ערב-רב' אחריו..."נו תן מכה"
אמר להם משה- רגע,  אני מחפש את האבן...
אמרו לו"בטח שאתה מחפש את האבן, אתה מכיר את המדבר...  ואתה מחפש את האבן שאתה יודע שתוציא מים" אמר להם משה- אתם יודעים מה... איזה אבן שאתם רוצים תגידו, אני מוציא מים!
"הנה זאתי"
אמר משה רבינו - עכשיו מה אני עושה?! אם אני מחכה עד שהקב"ה יראה לי את האבן, יגידו הערב רב"הנה הוא מכיר את האבנים"... לא יהיה קידוש ה'... אבל אם אני אומר להם"רבותי, תגידו לי איזה אבן, ואני מוציא מים... נותן מכה, יוצא מים... איזה קידוש ה' יהיה?!"
מה קרה לאחר שהוא נתן מכה בסלע?

אומר המדרש {ילקוט שמעוני} - מכל הסלעים במדבר יצאו מים.
אמר לו הקב"ה-מי ביקש ממך לעשות חשבון?!
" ה'ערב-רב' אומר..."
מה אכפת לך מה הם אמרו?! אתה תחכה עד שאני אגיד לך עם איזה אבן לדבר!

מה היה קורה אם הוא היה מדבר?
אותו דבר, רק בלי מקל... מכל האבנים היה יוצא מים, בלי מקל...
אז מה היו אומרים ''הערב-רב''?!"משה רבנו מכיר את כל האבנים, לכן כל האבנים מוציאות מים!?"
היה את אותו קידוש ה'...
מה עשה משה רבנו??
עשה חשבון, איפה יצא יותר קידוש שם שמים...
חזקיה לא התחתן... גם בן עזאי לא התחתן, שאמר"חשקה נפשי בתורה".
חזקיה אמר - אם לא אתחתן, יהיה יותר קידוש שם שמים... איך קוראים לחטא הזה? חשבון.

אומרים חז"ל - חטא אדם הראשון, היה חטא בחשבון.

אומר שלמה המלך {קהלת ז, כט} אֲשֶׁר עָשָׂה הָאֱלֹהִים אֶת הָאָדָם יָשָׁר וְהֵמָה בִקְשׁוּ חִשְּׁבוֹנוֹת רַבִּים.

שאדם הראשון היה לבד, הוא עשה מה שהקב"ה אמר לו... באה הגברת חוה... מגיע הנחש"אווו, כאן אפשר לעבוד"... מִכֹּל עֵֽץ-הַגָּן אָכֹל תֹּאכֵֽל... וּמֵעֵץ הַדַּעַת טוֹב וָרָע לֹא תֹאכַל מִמֶּנּוּ...

אומר להם הנחש - רבותי, אתם יודעים למה הקב"ה לא רוצה שתאכלו? העץ הזה הוא עץ הדעת טוב ורע, כל הרע שנמצא אצל האדם ביצר הרע, נמצא בעץ... והקב"ה לא רוצה שתכניסו אליכם את הרע... אבל האמת היא, שהקידוש שם שמים הגדול הוא, שאם תאכלו מהעץ הזה ויכנס הרע בתוככם...כרגע,זה שאתם לא עושים עבירות, אין בזה שום תועלת... למה??
משום שאין לכם יצר הרע.
אומר להם הנחש- אתם לא חוטאים, כי אין לכם יצר הרע... תכניסו את היצר הרע ותתגברו עליו – זה ניצחון!
משל שהביא הרב שבדרון לדָבַר:
משל לאדם שעומד מול שער של כדורגל... נותן בעיטות אחד אחרי השני, יוצא החוצה וצועק יש!! ניצחתי 50-0.
שאלו אותו איך יכל להיות, היה שוער בשער?
אמר להם לא...
אמרו לו, זה לא נקרא משחק! אם יש שוער בשער, ולא נותן לך להכניס זה נקרא משחק...
תאכלו מעץ הדעת ותתגברו, אז זה נקרא שניצחתם!
איך קורא לזה שלמה המלך?
אֲשֶׁר עָשָׂה הָאֱלֹהִים אֶת הָאָדָם יָשָׁר וְהֵמָה בִקְשׁוּ חִשְּׁבוֹנוֹת רַבִּים -  הציעו לעשות חשבון, איפה יצא יותר קידוש שם שמים.
רבותי, אם אלה הדברים, מזה בא הנחש והטיל זוהמה בחוה... וכתוצאה מכך, היינו חייבים לרדת למצרים, כדי לנקות את הזוהמה של הנחש... את המרידה הזאת, את החשבון הזה, צריך לתקן.
איך מתקנים???
ארבע מאות  שנה של עבודת פרך... להיות עבד של הקב"ה... עבד לא שואל שאלות...לא עושה חשבונות... עבד לא אומר לפרעה"תשמע, אולי במקום לבנים נעשה חצץ?"
מי שאמר חצץ, קיבל זבנג על הראש... עבד עושה מה שאומרים לו...
בזכות השעבוד במצרים, יצאו משם מזוכּכים.

אומרת הגמרא {מסכת שבת קנ"ו} – כל אלו שעמדו בהר סיני, פסקה זוהמתן.

אומר הקב"ה למשה רבניו – יתרו שלא היה בטיט ובלבנים, לא יכל לקבל את התורה, למה??
כי כדי לקבל את התורה, צריך להגיד נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע ולקבל עבדות... מי שלא עבד, לא יכל לקבל תורה...
"אני לא מחפש אחד שקורא את ההוראות, אני רוצה עבדים, שיעשו את מה שאני אומר בלי חשבונות, כי היום הראשון של אדם הראשון התחיל בחשבון, וזה הביא את זוהמת הנחש"
אני רוצה אנשים שיעשו את מה שאני אומר, בלי חשבונות!
בשביל זה היו צריכים להיות בשעבוד במצרים... בשביל זה צריך להיות בטיט ובלבנים... בשביל זה שבט לוי צריך להיות בשעבוד דאורייתא... בליבון הלכתא... בקל וחומר... במשנה ובברייתא!
מי שהיה בטיט ובלבנים, יכל לקבל כרטיס כניסה למעמד הר סיני.

אומר הקב"ה ליתרו – לך הביתה, אתה לא היית בטיט ובלבנים, אתה לא תוכל להגיד נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע, כי זוהמת אומות העולם נשארה בך... רק מי שעמד במעמד הר סיני יכל לנקות את זה... לכן וּבְשִׂמְחָתוֹ לֹא יִתְעָרַב זָר...רק שבט לוי ועם ישראל, הזכים והטהורים, עמדו ושמעו את מעמד הר סיני.... הערב-רב לא עמדו שם, רק מי שהיה בשעבוד מצרים יכל לומר נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע...
אם ככה רבותי, אנחנו כבר אחרי חמש שעות, לאחר ט"ו בשבט... אבל ברוך ה', עדין מקיימים את המצוות, של אכילת פירות יבשים... כי בטח לכולם נישאר עדין, חצי טון פירות יבשים... J

בשביל מה אכלנו היום פירות יבשים?
היום היה ראש השנה לאילנות!  אוכלים פירות...
רבותי, בע"ה בעוד כמה חודשים יהיה ר"ח אלול... אותה משנה שאומרת, שראש השנה לאילנות, זה בט"ו בשבט... אומרת, שא' באלול, זה ראש השנה למעשר בהמה...
אַרְבָּעָה רָאשֵׁי שָׁנִים הֵם. בְּאֶחָד בְּנִיסָן רֹאשׁ הַשָּׁנָה לַמְּלָכִים וְלָרְגָלִים. בְּאֶחָד בֶּאֱלוּל רֹאשׁ הַשָּׁנָה לְמַעְשַׂר בְּהֵמָה. רַבִּי אֶלְעָזָר וְרַבִּי שִׁמְעוֹן אוֹמְרִים, בְּאֶחָד בְּתִשְׁרֵי.בְּאֶחָד בְּתִשְׁרֵי רֹאשׁ הַשָּׁנָה לַשָּׁנִים וְלַשְּׁמִטִּין וְלַיּוֹבְלוֹת, לַנְּטִיעָה וְלַיְרָקוֹת. בְּאֶחָד בִּשְׁבָט, רֹאשׁ הַשָּׁנָה לָאִילָן, כְּדִבְרֵי בֵית שַׁמַּאי. בֵּית הִלֵּל אוֹמְרִים, בַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר בּוֹ.

נשאלת השאלה-  למה צריך לחגוג שהאילנות חוגגים? מה זה העסק שלך?
אז כולם יודעים להגיד..."כי האדם עץ השדה"... לא כתוב"כי האדם הוא בהמה"...אם האדם הוא כמו עץ, אז הכל בסדר גמור.

רבותי, אני רוצה לחזור ברשותכם לפרשת בראשית :
מי היצור הראשון שעשה חשבון בבריאה??
האדמה...ביום השלישי לבריאה, אומר הקב"ה לעצים,להוציא את טעם העץ וטעם הפרי שווה...
אמרו האילנות- לא, אנחנו נוציא את טעם העץ וטעם הפרי שונה. למה??

אומר החזקוני -  היתה להם חשיבה...אם נוציא טעם הפרי וטעם העץ שווה, זה יהיה אותו דבר... בשביל מה שהאדם יאכל את הפרי אם הוא יכל לאכל את העץ?!

אמרו העצים - אם נעשה את טעם הפרי והעץ שווים, אתה יודע מה יהיה???
זה 'מנגנון השמדה עצמית'... כולם יבואו,במקום לטפס על הגזע, יחתכו עם מסור באמצע, ואחרי שבוע אנחנו 'על הצד' ונגמר הסיפור. J
מה הם עשו?
שינו – הוציאו את טעם העץ ואת טעם הפרי שונים... איך נקרא החטא הזה?
חשבון.
יש לך דאגה מה הקב"ה רוצה??
הוא רוצה שהטעם יהיה שווה, אז אתה תיפול... ותגדל מחדש!
מה אתה עושה חשבון... זה רצונו יתברך!
לאחר שהעצים עשו חשבון, גם האדם הראשון, שנברא גם הוא מהאדמה, עשה חשבון...העץ היחיד שלא עשה חשבון, היה האתרוג.
אתרוג,אומרים חז"ל, עשה בדיוק את מה שאמרו לו... {ויקרא כג, מ} ולקחתם לכם ביום הראשון פרי עץ הדר...
פרי עץ – טעם העץ וטעם הפרי שווה.... האתרוג לא שינה מציוויו של הקב"ה... יוצא שהאתרוג, קיים את מצוותו של הקב"ה במלואו.
בט"ו בשבט, אומר הבן איש-חי- נוהגים להתפלל על אתרוג מהודר, למה?
כי ט"ו בשבט זה היום, שבו אנו מתפללים על הפירות...בט"ו בשבט, זה יום שאנחנו מתקנים את הפירות... הבהמה לא חטאה בחשבון, לכן אנחנו לא אוכלים אותה... האילנות חטאו בחשבון, אז אנחנו אוכלים אותם... מה אנחנו אוכלים?
לוקחים חתיכה של ענב... לוקחים חתיכה של תמר... חתיכה של זית... ומברכים"ברוך אתה ה'..בורא פרי העץ"... מה אתה אומר בזה?
ריבונו של עולם, הם חטאו לפניך, ולא עשו מה שציווית אותם... הם חטאו בחטא של חשבון, אנחנו מתקנים את מה שהם עשו...
ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם  - אתה אלוקים שלנו, ואתה המלך ואנחנו עבדים... העבד לא עושה חשבונות... נעשה בדיוק מה שאתה אומר.
באכילה הזאת, ביום שהוא ראש השנה שלהם, מתקנים אותם...כך אומר האר"י הקדוש.
זה התיקון לחטא של האילנות...החטא הראשון שהיה בבריאה... מי היחיד שלא חטא מהאילנות???
אומרים חז"ל – היחיד שלא חטא, היה האתרוג...עשה בדיוק מה שאמרו לו.
רבותי שימו לב:
אומרת הגמרא {מסכת שבת פח, א} – א''ר חמא ברבי חנינא מ''ד {שיר השירים ב-ג} כתפוח בעצי היער וגו' למה נמשלו ישראל לתפוח לומר לך מה תפוח זה פריו קודם לעליו אף ישראל הקדימו נעשה לנשמע

אומר תוספות -  פריו קודם לעליו. הקשה ר''ת שהרי אנו רואים שגדל כשאר אילנות ומפרש דתפוח היינו אתרוג וריח אפך כתפוחים מתרגמינן כריחא דאתרוגא ואתרוג פריו קודם לעליו שדר באילן משנה לשנה ואחר שנה נושרין עליו של אשתקד ובאין עלין אחרים הוי פריו קודם לאותם עלים אך תימה שמביא קרא כתפוח בעצי היער דבהאי קרא לא נמשלו ישראל לתפוח אלא הקב''ה כדכתיב כן דודי בין הבנים וקרא דריח אפך כתפוחים)שיר ז) הוה ליה לאתויי טפי

חז"ל אומרים במסכת סוכה – פרי עץ הדר – הדר באילנו משנה לשנה.
הדר באילנו... פירוש הדבר- בחודש תשרי,כשבעלי האתרוגים באים לשדה, רואים אתרוג קטן, הם לא קוטפים אותו... הם משאירים אותו על העץ, עד מתי?
בחודש אלול,הם יגיעו למשקל של 300-400 גרם... אז יחתכו אותו.
בינתיים, בט"ו בשבט מתחילים לצאת העלים החדשים, הם פוגשים על העץ את הפירות שנשארו מהשנה שעברה...אז באתרוג הפרי קודם לעלים.
עָם ישראל אמר נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע,מה הוא עשה בכך?
אנחנו עושים בדיוק כמו האתרוג.
מכל הפירות, האתרוג לא חטא... אם הוא לא חטא,  אני אומר  נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע... אני מקבל בדיוק, מה שהקב"ה אמר... אם הוא לא חטא, אני הולך להיות עבד של הקב"ה... הקב"ה מחפש עבדים אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים.

אם ככה רבותי, נוכל להבין בס"ד את דברי ר' יוחנן בן זכאי:
אומר ר' יוחנן בן זכאי... מה שאני אומר לכם עכשיו זה כמו בושם, כמו תכשיט.... ממתי אדם נותן קומפלימנטים לעצמו?
הוא לא נותן קומפלימנטים לעצמו... ר' יוחנן בן זכאי מסביר לך, מה פירוש הדבר"להיות עבד".
יש בסלנג היום – הוא 'פודל שלו'...'עבד שלו', זה כינוי של גנאי.

ר' יוחנן בן זכאי אומר לנו – אני רוצה להגיד לך וורט שהוא כמין חומר... הוא תכשיט, הוא לא מילת גנאי.
להיות עבד של הקב"ה,  זה התכשיט הכי יפה שיש בעולם!!!
ישמח משה במתנת חלקו כי עבד נאמן  קראת לו... משה רבינו, התכשיט הכי יפה הוא קרא לו עבד- וימת שם משה עבד ה'.
עבד אצל בשר ודם, זה ביזיון,אך עבד של הקב"ה,  זה התכשיט היפה ביותר!
ר' יוחנן אמר  - אני רוצה לתת לך מתנה... אני אומר לך דרשה שהיא כמין תכשיט, שתדע שלהיות עבד של הקב"ה, זה הקישוט הכי יפה – זה תכשיט!
בא האלשיך הקדוש, עם ביאור נפלא, ובזה בע"ה נסיים:
{משלי א, ט}כִּי לִוְיַת חֵן הֵם לְרֹאשֶׁךָ וַעֲנָקִים לְגַרְגְּרֹתֶיךָ...אומר שלמה המלך, המצוות שאתה מקיים, הם כמו כתר על הראש... כִּי לִוְיַת חֵן הֵם לְרֹאשֶׁךָ... וכמו תכשיט על צווארך וַעֲנָקִים לְגַרְגְּרֹתֶיךָ.

הוא האלשיך הקדוש משל נפלא, נתרגם אותו לשפה שלנו:
מעשה בְשָׂר אחד, שחטא למלך ונכנס לכלא... שם בכלא, זה לא כמו במדינה שלנו – כל אסיר שנכנס לכלא, שמים לו אזיקים בידיים וברגליים... הבעיה שלכל אזיק,שמו גם משקולת של 20 ק"ג.
כשהגיע אותו שר לכלא נתנו לו מספר...
אמר להם"מה פתאום מספר, אני שר?!"
אמרו לו"כאן אין שרים, כאן כולם אסירים... זה המספר שלך"
מגיע הסוהר...תביא את הידיים...קושר לו אזיק אחד ושתיים, מחבר את המשקולות לידיים ולרגליים..." עכשיו תסתובב בחדר כמה שאתה רוצה"
מי יכל להסתובב ככה? בקושי אפשר לזוז...
בא השר הזה"רבותי...כלא – כלא, אבל תורידו לי את המשקולות, איך אפשר לחיות ככה?!"
בקיצור אומר אותו שר"חבר'ה, תנו לנציב שירות בתי הסוהר כמה דולרים שיעזור לי... לא ביקשתי שיורידו את הכל...בקשתי פשוט שיקלו עליי... במקום המשקולות שימו כדור מספוג, במצלמות יראו שיש כדור,אבל תעשו מפלסטיק...ביקשתי רק הקלה!

אומר האלשיך הקדוש, בואו וניקח תמונה לצד השני:

כלה, ב"ה התארסה למשפחה של מיליונרים...איך שהיא באה למשפחה, אומרים לה"כלתנו היקרה, לכי תקני לך תכשיטים"
"עד איזה סכום,  500,1000,2000?"
אמרה לה חמֹתה – גברת, תצאי מהחלום... אנחנו מיליונרים... קחי את הכרטיס זהב ותתחילי לגהץ... שנאמר וַיַּעֲבֹר ה' עַל פָּנָיו J
יוצאת הכלה המאושרת לקניות, לקחה את הכרטיס זהב, והגיע לחנות התכשיטים...
שואלת אותה המוכרת - איך אפשר לעזור...אולי עגילים, צמיד?
אמרה לה אותה כלה - אל תדאגי מוכרת יקרה, עד 1,000,000$ הכרטיס לא מצפצף...
אם ככה לעבודה –יהלומים, צמידים, זהב, כסף, סטים – בקיצור גיהצה את הכרטיס 80,000$...אפילו לא צלצלו לחברת האשראי.
לארוז לך?
כמובן אומרת הכלה...
אומרת לה המוכרת – את יודעת מה זה ללכת עם קילו וחצי זהב על הגרון?
אמרה לה הכלה- זה לא נורא...
כן, אומרת המוכרת... אבל עם השנים זה הורס את הצוואר... בע"ה תהיה בהריון... את יודעת, יהיה לך כבד...
אומרת לה הכלה - גברתי, תכשיטים זה אף פעם לא כבד!
אז מה כבד?
אסירים – אתה שׂם להם אזיקים על הרגלים –זה כבד!

אומר לנו שלמה המלך כִּי לִוְיַת חֵן הֵם לְרֹאשֶׁךָ וַעֲנָקִים לְגַרְגְּרֹתֶיךָ – מצוות זה תכשיטים... מצוות זה לא עבדות!!! אומר ר' יוחנן בן זכאי – אני רוצה להגיד לכם את הפירוש הזה כמין חומר... כמו תכשיט!!!
שתבינו, שהמצוות שיש לנו, זה הדבר הכי יפה שיש בעולם!!!

אנחנו חיים בדור שהכל סינטטי, הכל צ'יק צ'אק... הכל חד פעמי...

אומרים חז"ל – דורות ראשונים, היו מביאים דרך הבית, כדי להתחייב במעשרות...כך אומרת הגמרא במסכת ברכות...  מכניסים דרך הבית, את כל התבואה מהשדה, כדי להתחייב במעשר!
דורות אחרונים, אומרת הגמרא, מביאים את הכל דרך גגו וקרקפו – מסביב...כדי להיפטר מהמעשר!
אדוני, אתה אוכל סנדוויץ'?
"כתוב על זה מזונות"... אהה ברוך ה' מזונות!!!!
אדוני, למה מזונות? זה סעודת קבע... טול ידים...ברכת המזון... אתה יודע מה זה ברכת המזון???
הדור הזה, במקום לרוץ אחרי מצוות, מחפש להיפטר מהמצוות.

אומר לנו שלמה המלך כִּי לִוְיַת חֵן הֵם לְרֹאשֶׁךָ וַעֲנָקִים לְגַרְגְּרֹתֶיךָ - שהמצוות יהיו אצלך כמו תכשיט...שתרוץ  אחריהם כמו תכשיטים, כמו שאומר ר' יוחנן בן זכאי...

אם נקבל על עצמנו עול מלכותו של ה' יתברך בעולם, יזכנו הקב"ה בקרוב ממש {מיכה ז, טו} כִּימֵי צֵאתְךָ מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם אַרְאֶנּוּ נִפְלָאוֹת במהרה בימנו אמן ואמן!!!
 

 
 
 

זכות לימוד התורה בנוסח תימן ושימור המסורת והחייאת מורשת תימן
תעמוד לתורמים היקרים נאמני עדת תימן לברכה והצלחה ישועה ורפואה ומילוי כל משאלה.

תרום בשמחה ללימוד ילדי תימן

להפקיד או העברה בנקאית לחשבון הת"ת: מבשר טוב, בנק מרכנתיל, סניף גאולה 635 ירושלים. מספר חשבון 55631


לפרטים נוספים להתקשר לטלפון  050-4148077  תזכו למצוות עם שפע ברכה והצלחה.

אם יש בקשה מיוחדת לתפילת הילדים שלחו הודעה. אפשר גם בווטסאפ 054-2254768

מתימן יבוא הישיבה המרכזית לבני עדת תימן. ירושלים רחוב תרמ"ב 6. טלפון: 02-5812531    דוא”ל: email: mtyavo@gmail.com פקס: 077-4448207 חשבון בנק הדאר: 4874867
מבשר טוב - ת"ת לבני עדת תימן רחוב יחזקאל 46 ירושלים. גני ילדים רחוב ארץ חפץ 112 כניסה ב ירושלים.  
 

דוא”ל: email: mtyavo@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים