אני מעוניין לתרום  |  כך התחלנו את המדרש התימני  |  הגאון הרב ששון גריידי זצ"ל  |  אדיר ושדי וישב בתימנית  |  חומר מארכיון המדינה  |  donationforyemanit  |  ראש השנה וכיפור  |  ת"ת מבשר טוב  |  ילדי תימן  |  מדור פרשת השבוע  |  פרשת השבוע  |  ס ר ט י - ו י ד א ו  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
  


יפוצו מעינותך חוצה
FacebookTwitter

      סיפור חיזוק לשבת
דף הבית >> חגים ומועדים >> שבת >> סיפור חיזוק לשבת
 *בס"ד* לעילוי נשמת תמר בת עדיה
  *מסירות נפש לשמירת השבת*

תשעה באב תש"ד. מחנה ברגן-בלזן. מיום ליום החיים במחנה נעשים קשים יותר, והמשמר הגרמני מחמיר את עונשיו.

בערב תשעה באב אירע מקרה חמור במיוחד, אחד האסירים שרף את המזרן שלו, בטענה כי המזרן מעופש ומלא כינים. הגרמנים הודיעו כי האסיר גרם נזק לרכוש המחנה וזהו פשע בל-יכופר. בערב הודיע הכרוז כי למחרת אף אחד לא יקבל אוכל!

זו הייתה הפעם הראשונה שהוטל עונש על כל אנשי המחנה, ולמרבה האירוניה הוטל העונש בדיוק בתשעה באב...

יונה עמנואל, נער צעיר במחנה הגברים סיפר: "במחנה הנשים שהו אימי ואחותי בת הארבע. אימי לא יכולה הייתה לשאת את מראה בתה הקטנה, שפתיה יבשו וכולה חיוורת. היא חיפשה דבר-מה כדי לבשל לילדה. גיבבה מעט קש, הציתה אש קטנה בסתר ובעמל רב הכינה דייסה, נתנה לבתה לאכול, ובכך החזירה את הצבע ללחייה. למרות מאמציה להסתיר את מעשיה, נתפסה בשעת מעשה בידי אנשי השמירה היהודית של המחנה שהלשינו למשמר הגרמני.

אחת התופעות הקשות במיוחד הייתה הציניות האכזרית כשאילצו הגרמנים את היהודים להעניש את אחיהם. לשם-כך קבעו ממונים לתפיסת העוברים על החוק, לשפיטתם ולביצוע גזר-דינם.

משפטה של אימי נקבע ליום שישי בערב, ליל שבת נחמו. ליל שבת, אימי הלכה באומץ אל מקום המשפט.

בבואה למשפט התיישבה אימי על ספסל הנאשמים. מולה ישבו השופטים, לצידם התובע, הסנגור, העדים והממונה על רישום הפרוטוקול. נאמן לתפקידו החל התובע להרצות את דבריו, הבהיר את חומרת המעשה שעשתה, בהמרותה את צו שליטי המחנה.
והעדים תיארו כיצד העזה האישה להמרות ביודעין את החוק. עתה הגיע תורה של אימי להגיב, נאמר לה כי זכותו של הנאשם להכחיש את האשמות שהוטחו בו, ובכך יוכל לזכות להקלה בעונשו.

ליבה של אימי "רתח" בעקבות כל מה ששמעה, אולם היא נשכה את שפתיה ולא השיבה דבר. מאמצי השופטים לשדלה לדבר, עלו בתוהו. לפיכך הורו השופטים לסנגור לשאת דברים לטובתה. להפתעת הכול הגיבה אימי בסירוב.

היה ברור לכל כי אילו הייתה מסבירה שבישול הדייסה נועד לילדה בת ארבע, חיוורת ומעולפת, הייתה התמונה שונה והעונש היה מזערי. אולם אימי, בעקשנות מוזרה, ויתרה על זכותה ולא הניחה לשופטים ברירה אלא לחרוץ את דינה.

בשקט שמעה אימי את פסק-הדין: שלילת מנות לחם ליומיים. היא יצאה ממקום המשפט, חזרה אלינו, וביקשנו לשמוע ממנה על מהלך המשפט.      

כשסיימה אימי לספר תמהתי באוזניה: 'למה לא דיברת? מדוע לא נתת לסנגור ללמד עלייך זכות?! מפני מה ויתרת על האפשרות להקל בעונשך?'

השיבה אימי: 'כל מילה שנאמרה במשפט נרשמה בידי היהודי הממונה לרשום את הפרוטוקול. לוּ הייתי מדברת, היה היהודי נאלץ לרשום את דבריי בליל שבת-קודש! לכן שתקתי. מוטב לי לרעוב יומיים מלגרום ליהודי לחלל את השבת!" (יונה עמנואל)

"...כִּי אוֹת הִוא בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם לְדֹרֹתֵיכֶם..." (שמות לא', יג') - השבת היא אחת משלושת האותות המקשרות ביננו לבין אבינו שבשמים, בשבת א
נו מעידים שהקב"ה ברא את העולם....    

אנו, העם הנבחר, קיבלנו את האוצר האלוהי הזה, יום שלם המוקדש רק לנו העם היהודי. למשפחה, למנוחה, ללימוד תורה ועונג צרוף. 
גוי ששמר את השבת מתחייב מיתה. 

אלפי שנים אבותינו מסרו נפש על שמירת שבת ובזכותם קיים העם היהודי.

לצערנו מחוסר ידיעה והכרה בערך השבת, יש רבים המבזבזים את היום הזה, מחללים את קדושתו, מעבירים אותו כעוד יום חול ובכך מפירים את הברית שבינינו לאבינו שבשמים האבא מצטער ואנחנו הילדים מפסידים את יחודנו ומעלתנו כהעם הנבחר.

מעלת השבת כה גדולה עד שאמר רבי חייא בר אבא בשם רבי יוחנן: "כל המשמר שבת כהלכתה, אפילו עובד עבודה זרה כדור אנוש – מוחלין לו…" (שבת קיח'.) - מכאן, עיקר החזרה בתשובה הוא לשמור על קדושת השבת.

טועמיה חיים זכו.
נהיה חכמים וגיבורים. כל רגע בשבת יכול להיות מעיין עולם הבא, לאחד את המשפחה בסעודת עונג שבת בשירה ובדברי תורה ולהשרות השכינה בביתנו.        

יום טוב ובשורות טובות
לגאולת והצלחת עם ישראל. אמן!
 
 

זכות לימוד התורה בנוסח תימן ושימור המסורת והחייאת מורשת תימן
תעמוד לתורמים היקרים נאמני עדת תימן לברכה והצלחה ישועה ורפואה ומילוי כל משאלה.

תרום בשמחה ללימוד ילדי תימן

להפקיד או העברה בנקאית לחשבון הת"ת: מבשר טוב, בנק מרכנתיל, סניף גאולה 635 ירושלים. מספר חשבון 55631


לפרטים נוספים להתקשר לטלפון  050-4148077  תזכו למצוות עם שפע ברכה והצלחה.

אם יש בקשה מיוחדת לתפילת הילדים שלחו הודעה. אפשר גם בווטסאפ 054-2254768

מתימן יבוא הישיבה המרכזית לבני עדת תימן. ירושלים רחוב תרמ"ב 6. טלפון: 02-5812531    דוא”ל: email: mtyavo@gmail.com פקס: 077-4448207 חשבון בנק הדאר: 4874867
מבשר טוב - ת"ת לבני עדת תימן רחוב יחזקאל 46 ירושלים. גני ילדים רחוב ארץ חפץ 112 כניסה ב ירושלים.  
 
 
דוא”ל: email: mtyavo@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים